Morawiecki

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Morawiecki

Partia rządząca przypomina słowa sprzed roku

Kontrowersyjne nagranie z Morawieckim. PiS: "Zamiast atakować Polskę, warto słuchać naszego głosu!" [WIDEO]

2022-10-24 12:48

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało na Twitterze nagranie, na którym widzimy Mateusza Morawieckiego (54 l.), Donalda Tuska (65 l.) oraz Rafała Trzaskowskiego (50 l.). Na wideo możemy usłyszeć archiwalne już wypowiedzi polityków, którzy wypowiadali się na temat energetyki i migracji. Partia rządząca wskazuje, że to premier miał rację, a nie opozycjoniści.

Nagranie opublikowane na Twitterze pokazuje sytuację sprzed roku. Widzimy na nim, jak Mateusz Morawiecki 19 października 2021 roku w Parlamencie Europejskim ostrzegał przed prowokacjami rosyjskimi, na które składać się miała również fala migracyjna, jaka uderzyła we wschodnie granice Polski. - Na wschodzie mierzymy się z agresywną polityką Rosji. (...) Wschodnia granica Unii jest obiektem zorganizowanego ataku cynicznie wykorzystującego migrację z Bliskiego Wschodu do destabilizacji, to Polska daje Europie bezpieczeństwomówił wówczas premier.

Mateusz Morawiecki kontra Donald Tusk. "Już rok temu ostrzegaliśmy Europę przed Rosją i mieliśmy rację"

Dalej na nagraniu widzimy Donalda Tuska, którego wypowiedź została zestawiona ze słowami Morawieckiego. Ten mówił o "obrzydliwej, ponurej propagandzie wymierzonej w migrantów" i nawoływał do pomagania ludziom, którzy przechodzili przez granicę. - To jest wypowiadanie znowu tych słów, które właściwie są kompromitujące, że Polska obroni sięsłyszymy słowa Donalda Tuska.

W dalszej części nagrania słyszymy dalej Mateusza Morawieckiego, który mówi już o problemach energetycznych kontynentu. - Dziś stoimy u progu ogromnego kryzysu gazowego i energetycznego. Rosnące gwałtownie ceny spowodowane celowym działaniem rosyjskich firm już dziś stawiają w Europie wiele przedsiębiorstw przed wyborem, czy ograniczać produkcję, czy przerzucać koszty na konsumentów. Skala tego kryzysu w najbliższych tygodniach może wstrząsnąć Europą. (...) Już dziś polityka Gazpromu i Nord Stream 2 przekładają się na rekordowe ceny gazumówił premier z PiS w Parlamencie Europejskim.

Rafał Trzaskowski o Nord Stream 2: "Porozumienie dwóch firm"

W kontekście słów Mateusza Morawieckiego o kryzysie energetycznym i Nord Stream 2 przywołano archiwalną wypowiedź prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Ten pojawia się w spocie partii PiS i mówi o niemiecko-rosyjskim dealu gazowym jak o porozumieniu firm. - Kwestia dotycząca Nord Streamu 2. Rzeczywiście jest parafowane porozumienie. Porozumienie prywatnych firm. To jasno trzeba powiedzieć. Nie stoją za tym, dzięki bogu, rządy - słyszymy Trzaskowskiego.

Następnie na ekranie pojawiają się dwie plansze z napisami. - Premier Morawiecki już rok temu ostrzegał Europę przed Rosją i kryzysem energetycznym - czytamy na pierwszej. - Zamiast atakować Polskę, warto słuchać naszego głosu! - czytamy zaraz na drugiej.

Nagranie wzbudziło niemałe kontrowersje na Twitterze. Pod postem Prawa i Sprawiedliwości zebrała się masa komentatorów z obydwu stron sporu politycznego. Zwolennicy opozycji wskazują chociażby, że rok temu rząd PiS wiedział o planowanym ataku na Rosję oraz mógł spodziewać się związanych z tym problemów z energią, ale nie zrobił nic, by temu zapobiec. Z kolei zwolennicy formacji rządzącej przekonują, iż opozycja jedynie szczuje na Polskę w Unii Europejskiej, a za czasów rządów Donalda Tuska podejmowane były oburzające próby dogadania się z putinowską Rosją.

Pod nagraniem z Twittera galeria, w której zobaczycie, jak całuje Jarosław Kaczyński (73 l.)

Sonda
Kto ma rację, Mateusz Morawiecki czy Donald Tusk?
PiS świetnie sobie radzi w sondażach. Anna Siewierska-Chmaj: nie wychowaliśmy społeczeństwa obywatelskiego [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]
Nasi Partnerzy polecają