Nazwa instytucji to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, chociaż powszechnie używa się nazwy Komisja Wenecka. Jest ona organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą niezależni eksperci, specjaliści z dziedziny prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziowie sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także członków parlamentów narodowych i urzędników służby cywilnej. Z Polski w skład Komisji Weneckiej wchodzi Hanna Suchocka.
Początek Komisji Weneckiej sięga 1990 roku, gdy w części krajów Europy doszło do zmian ustrojowych. Działalność Komisji Weneckiej skupia się na obszarach: instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, sprawiedliwość konstytucyjna oraz wybory, referenda i partie polityczne. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc techniczna poszczególnym państwom. Komisja Wenecka zajmuje się analizą prawa w danym kraju, sprawdza zgodność prawa krajowego ze standardami europejskimi, ocenia m.in. teksty konstytucyjne czy teksty prawa wyborczego. Czy opinie, które wydaje Komisja Wenecka są wiążące dla kraju proszącego o nią? Nie - opinie Komisji nie są w żaden sposób wiążące.
O opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego do Komisji Weneckiej wystąpił minister MSZ Witold Waszczykowski. Do mediów wyciekł projekt opinii, która nie jest pochlebna dla Polski.
Zobacz: Waszczykowskiego czeka dymisja? Wszystko przez Komisję Wenecką