Komisja Wenecka - co to jest?

2016-03-10 13:34

O Komisji Weneckiej zrobiło się w Polsce głośno, gdy szef ministerstwa sprawa zagranicznych poprosił tę instytucję o opinię w sprawie zamieszania z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce. Czym jest Komisja Wenecka i czy jej opinie są wiążące dla kraju, który o nie prosi?

Unia Europejska ODMAWIA polskim miastom pieniędzy! Wszystko przez LGBT

i

Autor: Archiwum serwisu Unia Europejska ODMAWIA polskim miastom pieniędzy! Wszystko przez LGBT

Nazwa instytucji to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, chociaż powszechnie używa się nazwy Komisja Wenecka. Jest ona organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą niezależni eksperci, specjaliści z dziedziny prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziowie sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także członków parlamentów narodowych i urzędników służby cywilnej. Z Polski w skład Komisji Weneckiej wchodzi Hanna Suchocka.

Początek Komisji Weneckiej sięga 1990 roku, gdy w części krajów  Europy doszło do zmian ustrojowych. Działalność Komisji Weneckiej skupia się na obszarach:  instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, sprawiedliwość konstytucyjna oraz wybory, referenda i partie polityczne. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc techniczna poszczególnym państwom. Komisja Wenecka zajmuje się analizą prawa w danym kraju, sprawdza zgodność prawa krajowego ze standardami europejskimi, ocenia m.in. teksty konstytucyjne czy teksty prawa wyborczego. Czy opinie, które wydaje Komisja Wenecka są wiążące dla kraju proszącego o nią? Nie - opinie Komisji nie są w żaden sposób wiążące.

O opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego do Komisji Weneckiej wystąpił minister MSZ Witold Waszczykowski. Do mediów wyciekł projekt opinii, która nie jest pochlebna dla Polski.

Zobacz: Waszczykowskiego czeka dymisja? Wszystko przez Komisję Wenecką

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki