Tomasz Zdzikot

i

Autor: TOMASZ GOLA / SUPER EXPRESS

NA ŻYWO

Komisja ds. wyborów kopertowych. Były prezes Poczty Polskiej odpowiada [RELACJA]

2024-03-04 14:48

Komisja ds. wyborów kopertowych w poniedziałek przesłucha byłego prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota, a także dwóch posłów koła Kukiz'15: Pawła Kukiza i Jarosława Sachajkę.

Kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych na prezydenta. Nazwisko byłego prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota pojawiło się m.in. w zeznaniach b. posła Porozumienia Michała Wypija, który podczas przesłuchania, mówił m.in. o spotkaniu w willi premiera Morawieckiego przy ul. Parkowej w sprawie przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Jak relacjonował Wypij, w spotkaniu brał udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, ówcześni szefowie: MAP Jacek Sasin oraz MSWiA Mariusz Kamiński, a także Zdzikot.

CZYTAJ: Paweł Kukiz ujawnia prawdę w sprawie komisji śledczej! „Nie wiem dlaczego zostałem wezwany”

Z kolei przesłuchanie Pawła Kukiza i Jarosława Sachajki komisja przegłosowała na wniosek jej wiceprzewodniczącego Bartosza Romowicza (Polska2050). Chce on dowiedzieć się, czy członkowie ówczesnego rządu i koalicji rządzącej próbowali przekonać Kukiza i Sachajkę do poparcia idei wyborów 10 maja. Przypomnijmy, że wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały się odbyć 10 maja 2020r. ŚLEDŹCIE NASZĄ RELACJĘ Z POSIEDZENIA KOMISJI.

Relacja z komisji ds. wyborów kopertowych: przesłuchanie Kukiza, Zdzikota i Sachajki

10:00

Posiedzenie komisji ds. wyborów kopertowych rusza o godz. 10:00. 

10:01

Przesłuchanie Pawła Kukiza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

10:08

Ile czasu potrwa przesłuchanie? Możliwe, że do 5 godzin. Jeśli będzie trzeba, szef komisji Dariusz Joński zaproponuje kolejny termin.

10:12

- Ta komisja nie zatrzyma swoich działań, zostanie też zaproszony pan Kaczyński. Będzie też były premier - komentuje Dariusz Joński. Czas na głosowanie nad dołączeniem wniosków dowodowych. 

10:18

Już na początku dochodzi do przepychanek słownym między Jońskim a Czarnkiem. Za chwile start przesłuchania Pawła Kukiza. 

10:27

Już na starcie Joński czyta jeden z wpisów Kukiza, a mianowicie sprzed 4 lat. Oto ten wpis: - Szanowni Państwo, posłuchajcie proszę opartej na faktach z ostatnich dni krótkiej opowieści o żenującej, zmasowanej i panicznej PiS-owskiej akcji korupcyjno-politycznej:
Jarosław Kaczyński uparł się, żeby za wszelką cenę, nawet niezgodnie z prawem, bezpieczeństwem publicznym i zdrowym rozsądkiem, zrobić wybory prezydenckie w maju. I wysyła swoje popychadła, by korumpowały, kupowały albo zastraszały posłów.

10:28

A oto cały wpis: 

10:33

- Propozycje "zatrzaśnięcia się w łazience" dostawałem i od was, gdy chodziło o uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi  - komentuje Kukiz. 

10:36

Kukiz komentując pytania o wpis sprzed lat ocenia: - Z niczego się nie wycofuję. 

10:43

Kukiz komentuje, że gdyby od 30 lat nie było "kupczenia" stanowiskami, to sytuacja byłaby zupełnie inna. 

10:45

Czy Kukiz był adresatem propozycji od Kaczyńskiego, Sobonia, Morawieckiego lub Sasina, by głosować w konkrety sposób nas ustawami wiążącymi się z wyborami korespondencyjnymi? Poseł Paweł Kukiz przekonuje, że nie. 

10:55

- Całą swoją wiedzę posiadaną, dałem w tym wpisie - mówi stanowczo Kukiz dopytywany o to, jak wyglądała sytuacja przed ustaleniem wyborów kopertowych.

10:56

Zdaniem Jońskiego jeden wpis Kukiza, który umieściliśmy niżej, pokazuje, jak działał PiS. 

10:59

Kukiz przywołuje rozmowę z Budką i Sawickim na temat funkcji. - Trzeba wypracować taką legislację, która zapewni niekorumpowanie posłów za stanowiska - tłumaczy polityk.

11:01

Pytanie zadaje poseł Buda, który pyta, czy z punktu widzenia epidemii COVID, lepiej było głosować stacjonarnie czy korespondencyjnie? - Wybory kopertowe można było zastąpić e-votingiem. 

11:03

- To chodzi o rodziny na swoim, o TKM, co to znaczy cytować nie będę, a teraz to polowanie na czarownice przed diabły. I tyle - mówi Kukiz.

11:07

Magdalena Filiks mówi, że Kukiz pisał o "gangsterskich metodach i zastraszaniu", na co Kukiz odparł, że: - Proszę z siebie nie robić anioła, co pani krzyczała. 

11:08

Kukiz przyznał, że może jego słowa są nadinterpretacją, ale co ma to wspólnego z wyborami. I o to pyta panią posłankę Filiks. 

11:08

Kukiz dodaje, że przejrzy cały Facebooku i sprawdzi, czy o PO też pisał w kontekście "gangsterskich metod". 

11:09

- Dla mnie gangsterski jest ten ustrój!  - burzy się Kukiz. 

11:11

Kukiz nie daje za wygraną: - Na czele gangsterów stoi ojciec chrzestny, na tym jest symbolicznie oparty ustrój w Polsce. W tym kontekście mówię, że jeśli na najwyższym szczeblu, podjęto decyzję o wyborach kopertowych, to wysłannicy jeżdżą i przekonują.

11:12

Padał pytanie, kto jest ojcem chrzestnym w PiS. Na co Kukiz: - W PO to Tusk...

11:13

- Czy Donald Tusk pana zastraszał bądź szantażował? - mówi Filiks. Po czym Kukiz tłumaczyć, że bezpośrednio nikt go nie zastraszał, ale przez media, to było inaczej. 

11:16

Tymczasem poseł PiS, były członek komisji ds. wyborów korespondencyjnych Paweł Jabłoński złożył zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego komisji Dariusza Jońskiego. Chodzi o rozpowszechnianie wiadomości z toczącego się postępowania przygotowawczego.

11:19

- Gangsterskie, to takie, że wszystko się dzieje pod stołem  - tłumaczy Kukiz posłance Filiks.

11:20

Poseł Tumanowicz pyta, czy Kukiz był w jakiś sposób zaangażowany do przeprowadzenia wyborów, czy doradzał. - Mogłem o tym rozmawiać z Jarosławem Gowinem. 

11:23

Czas na poseł Agnieszkę Kłopotek. Pyta ona o jedną z wypowiedzi Kukiza na temat wyborów i czy dalej uważa on, że wybory kopertowe są "antyobywatelskie i antypaństwowe". 

11:32

Poseł Michał Wójcik zanim zada pytanie stwierdził, że nie wie, po co Kukiz został wezwany przed komisję. 

11:33

11:40

11:43

- Gdy była tzw. reasumpcja, gdy nasza trójka posłów decydowała, kto będzie miał władzę, to mogłem żądać co mi się podobało, w tym ustroju. Od ministerstw przez spółki dla rodziny, cuda wianki! Bo na tym ten system polega i o tym wiecie, a przed ludźmi rżniecie głupa! I to cała filozofia.

12:12

Warto przypomnieć, że oprócz Kukiza zaplanowane jest też przesłuchanie Tomasza Zdzikota, byłego Prezesa Poczty Polskiej SA, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

12:36

Komisja wznowiła obrady po krótkiej przerwie. Przesłuchiwany będzie Tomasz Zdzikot, były prezes Poczty Polskiej

12:38

Zdzikot: - Moi partnerzy do rozmowy to był Soboń i Sasin. 

12:43

Zdzikot: - Najistotniejsze spotkanie było 15 kwietnia. Prowadził je minister Soboń. To było duże spotkanie, tam było kilkanaście osób.

12:49

13:24

Zdzikot relacjonuje swoje spotkania i rozmowy: - Rozmawiałem z ministrem Sasinem wielokrotnie. Pytałem o zawarcie umowy, premier Sasin mówił, że to oczywiste. Dlaczego nie doszło do jej zawarcia, nie wiem - mówi przed komisją. 

13:36

Zdzikot zostal zapytany, dlaczego do wyborów nie doszło. Jak mówi ciężko mu to ocenić.

13:39

Buda pyta Zdzikota, czy widział pakiet wyborczy, który miał trafić do wyborców. Były prezes Poczty Polskiej przyznał, że tak widział. Czy zdaniem Zdzikota lub kierownictwa te pakiety były "groźne"? - Nie, przesyłki były w Poczcie Polskiej doręczane. 

13:46

Zdzikot pytany o koszty przyznał, że mogły być jeszcze wyższe. 

14:16

14:35

Tomasz Zdzikot cały czas jest przesłuchiwany przed komisją ds. wyborów kopertowych. 

14:37

Ogłoszona została przerwa do godz. 15:15. 

15:06

O 15:15 rozpocznie się kolejna tura pytań. 

15:18

Komisja wznowiła obrady. Pytania zadaje teraz posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

15:25

- Ze względu na kwestie leżące po stronie Poczty Polskiej te wybory mogłyby być przeprowadzone 24 maja, czyli na kiedy Poczta Polska była przygotowana na organizację wyborów według pana wiedzy? - pyta posłanka. - Poczta Polska była przygotowana na termin 10,17 i 24 maja, przy czym termin 10 maja był w istocie mało prawdopodobny do zorganizowania ze względu na brak przepisów ustawowych, które by obowiązywały - odpowiada Tomasz Ździkot.

15:33

Anita Kucharska-Dziedzic pyta świadka o niskie płace pracowników Poczty Polskiej i możliwości tego, że wybory kopertowe miały być dla nich zyskowne. Chce wiedzieć, czy świadek przedsięwziął dla nich jakieś działania na rzecz podwyżek. - Oczywiście, że tak. Sytuacja jest trudna co roku - przyznaje Żdzikot.

15:40

Posłanka pyta, dlaczego zarząd Poczty Polskiej zdecydował się wykonać decyzję premiera z 16 kwietnia pomimo braku zawarcia umowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych? - Już na to pytanie dzisiaj kilkukrotnie odpowiadałem, decyzja była rozpatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności - odpowiada przesłuchiwany.

15:46

- Czy i w jaki sposób po fiasku wyborów korespondencyjnych zarząd Poczty Polskiej zabiegał o zwrot wydatkowanych w tym celu środków? - pyta Kucharska-Dziedzic. Jak stwierdza świadek, zarząd Poczty bardzo konsekwentnie zabiegał o zwrot tych środków. Została wystawiona faktura, która była przesyłana do ministra finansów.

15:54

- Uważałem konsekwentnie, że do za zapłaty za usługi Poczty Polskiej zobligowany jest polski rząd, a nie Krajowe Biuro Wyborcze. Gdyby to zależało ode mnie, to uważałbym, że najwłaściwszą instytucją do tego jest albo Ministerstwo Aktywów Państwowych albo Kancelaria Premiera - tłumaczy przesłuchiwany.

15:56

Do zadawania pytań świadkowi przechodzi poseł PiS Michał Wójcik.

16:03

Poseł Michał Wójcik pyta, jaki odsetek pracowników Poczty Polskiej był wówczas na kwarantannie. - To były procenty po przecinku, nie pamiętam ale to była ułamkowa wartość - mówi były prezes Poczty Polskiej. - To jest ważne, bo nazywano wówczas pracowników nieuczciwie i niesłusznie "aniołami śmierci ", a to byli ludzie, którzy narażali swoje życie w tym trudnym czasie - przyznaje Wójcik.

16:12

Jak przyznaje Ździkot, mniejszość samorządów przekazała spisy wyborców, a większość ich nie przekazała. - Nie pamiętam proporcji, ale powiedzmy, że przekazała 1/3, a 2/3 odmówiły ich przekazania, rozpatrując wniosek poczty negatywnie - mówi.

16:22

Pytania zadaje teraz posłanka PSL Agnieszka Kłopotek. - Kto był odpowiedzialny za opracowanie szczegółowej kalkulacji kosztów, zadań związanych z wyborami? - pyta. - Z całą pewnością wszystkie ścieżki zbiegały się tutaj w biurze kontrolingu, czyli finansach - tłumaczy świadek.

16:31

Zdaniem Agnieszki Kłopotek decyzje, które były podejmowane - były przez ministra Sasina podejmowane świadomie, dlatego nie podpisał "tej umowy, bo w pewnym sensie wykorzystał Pocztę Polską jako kozła ofiarnego". - Potem było na kogo zwalić całą odpowiedzialność, bo przecież nie jest winny, bo żadnej umowy nie podpisał - podsumowuje posłanka.

16:33

Do zadawania pytań włączył się przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

16:39

Jak stwierdził Joński, z góry można by było założyć, że "przy tej całej operacji nie ma szansy przeprowadzić drugiej tury w ciągu 14 dni, od momentu policzenia, przygotowania pakietów, dostarczenia tego do ludzi i jeszcze oddania głosów".

16:46

- Czy pan zna tego maila między panem Arturem Soboniem, a panem Dworczykiem i zastrzeżenia, jakie w ośmiu punktach wypisał w tym mailu? - pyta przewodniczący. - Nie czytałem. Ja w ogóle nie wchodzę na tą stronę, to jest jakaś propaganda zagraniczna - przyznaje Tomasz Ździkot.

16:54

Dariusz Joński pyta byłego prezesa Poczty Polskiej czy poczuł ulgę, kiedy te wybory kopertowe się nie odbyły. - To jest znowu takie pytanie o emocje. Zarówno ja, jak i cały zarząd Poczty bardzo mocno zaangażowaliśmy się w przeprowadzenie tej akcji - zaznacza Ździkot.

16:59

Świadka przesłuchuje obecnie Bartosz Romowicz z Polski 2050.

17:10

- Kto według pana wiedzy organizował wybory korespondencyjne? - pyta Romowicz. - Zadania miały wykonywać w tym zakresie Poczta Polska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, służby konsularne, samorządy, minister zdrowia czy minister właściwy ds. administracji publicznej - wylicza świadek.

17:16

Do zadawania pytań włączyła się posłanka Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej.

17:31

Wywiązała się sprzeczka między posłanką Filiks, a Ździkotem. - Proszę się odnieść do wyroków sądów, nie do pana opinii. Proszę się odnieść do jednego i do drugiego, do wyroków sądu - nie do pana opinii, które pan sobie zamówił w poczcie - powtarza Filiks. - Pani poseł, niezwykle emocjonalna ta pani wypowiedź - mówi Ździkot. Na to przerwała mu posłanka. - Tak, dlatego, że emocjonalnie podchodzę do tego, jeśli ktoś żarty sobie robi z milionów Polek i Polaków mówiąc, że to wszystko wynik jakiejś awantury, a nie systemu prawnego w którym my żyjemy dzisiaj - stwierdza Filiks. - Pani na mnie cały czas krzyczy! - oburza się świadek.

17:51

Tym razem awantura wywiązała się między przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z KO, a członkiem komisji Michałem Wójcikiem z PiS. - Po raz pierwszy się spotykam z posłem, który ma pretensje w ogóle o to, że pracujemy - mówi Joński do Wójcika. - Nie, że pracujemy, tylko, jak pracujemy - podkreśla Wójcik. - A co się panu nie podoba? - pyta Joński. - Nie podoba mi się chociażby sposób prowadzenia beznadziejny, to mi się nie podoba, chociażby - powtarza Wójcik - Tak, nie jestem z PiS-u i to może się panu nie podobać, faktycznie - odpowiada mu Dariusz Joński. - I tak pewnie by pan tam nie był przyjęty - mówi Michał Wójcik z PiS.

17:54

Przewodniczący komisji ogłosił krótką przerwę przed przesłuchaniem kolejnego świadka.

18:04

Przed komisją zeznaje teraz poseł koła Kukiz'15 Jarosław Sachajko.

18:15

Przewodniczący Dariusz Joński pyta o wpis na facebooku dotyczący tzw. "drobiarza", prezesa jednej z największych firm produkujących drób, który według wpisu miał zachęcać posła Sachajkę do poparcia ustawy o wyborach korespondencyjnych za stanowisko w ministerstwie rolnictwa.

18:19

- Panie przewodniczący, jak najbardziej takie spotkanie miało miejsce. Od razu sprostuje, że tam nie było żadnej możliwości, żeby mnie do czegokolwiek przekonać - stwierdza Sachajko. - Ja nie daje się przekonywać, tylko dlatego, że ktoś albo mnie straszy albo do czegokolwiek przekonuje. Mam swoje zasady, których się trzymam, jako poseł od 2015 roku - dodaje.

18:22

Pytania zadaje teraz poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050.

18:30

- Jakich argumentów używał premier Morawiecki przekonując pana do tego, żeby zagłosował pan za tą ustawą - pyta Romowicz. - Że zgodnie z Konstytucją nie ma możliwości przesunięcia wyborów, że wybory prezydenckie są bardzo ważne dla ciągłości państwa i tę ustawę należy poprzeć - odpowiada mu Sachajko.

18:33

Jarosław Sachajko zaznacza, że jeśli chodzi o proponowanie mu posady w ministerstwie rolnictwa, to premier Mateusz Morawiecki "nie ryzykowałby takiej próby przekupienia go".

18:54

Pytania zadaje teraz Magdalena Filiks z KO. - Dlaczego głosował pan przeciw ustawie w sprawie wyborów korespondencyjnych? - pyta posłanka Filiks. Sachajko odpowiada jej, że nie prowadził ustawy o wyborach korespondencyjnych, bo specjalizował się w ustawach dotyczących rolnictwa, dlatego też „oparł się w tej sprawie na rekomendacjach Koalicji Polskiej".

19:14

Posła Sachajkę odpytuje teraz posłanka Anita Kucharska-Dziedzic z KO. - Szanuje pana przywiązanie do własnych projektów, więc mam pytanie, gdyby pan premier zamiast nie oferować panu żadnego stanowiska w ministerstwie rolnictwa, zaoferował panu na przykład przegłosowanie ustawy „białkowiej" - to poparłby pan te wybory czy nie? - pyta posłanka. - Ja nigdy nie byłem transakcyjny - opowiada jej Sachajko.

19:36

Posłanka Agnieszka Kłopotek z PSL pyta się, dlaczego Jarosław Sachajko zagłosował przeciw wyborom korespondencyjnym. - Wtedy słyszeliśmy wypowiedzi zarówno pana Grodzkiego, jak i pana Gowina - mówi Sachajko. Na to przerywa mu członkini komisji. - Czyli rozumiem, że wypowiedzi pana Grodzkiego przekonały pana o tym, że nie należy głosować za tą ustawą? - dopytuje Kłopotek. - Uważałem, że wypowiedzi, które padły w trakcie posiedzeń Koalicji Polskiej mają sens i nie należy przykładać ręki do wyborów kopertowych - odpowiada jej poseł.

19:57

Przewodniczący Dariusz Joński pyta posła Jarosława Sachajkę, czy nie czuł się niekomfortowo, kiedy jako poseł, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, otrzymał od niego publiczne środki na fundację. - Z tego co wiem pan premier przekazywał pieniądze ze środków w jego dyspozycji wielu fundacjom, jak choćby np. „Klinice Budzik". - Nikt z kliniki budzik nie jest posłem, a pan jest posłem, nie widzi pan tu konfliktu interesów? - pyta przewodniczący komisji. - Ja nie widzę nic złego, żeby rząd wypełniał zapisy ustawy zasadniczej, czyli Konstytucji - stwierdza Sachajko.

20:01

Poseł koła Kukiz'15 tłumaczy, że cały wniosek o te pieniądze znajduje się na stronie LubBezpośrednio.pl, gdzie można zobaczyć pełne rozliczenie finansowe. Zaznacza, że nie zna innej fundacji, innej organizacji, „która tak transparentnie postępuje".

20:11

- Informuję, że ta komisja nie zatrzyma swoich działań. Zostanie zaproszony pan Jarosław Kaczyński. W najbliższym czasie podamy również termin przesłuchania byłego premiera PiS-u pana Morawieckiego - zaznacza przewodniczący komisji śledczej Dariusz Joński z KO, po czym ogłasza 10-minutową przerwę w obradach.

20:20

- Część jawna komisji zakończyła się. Dziękujemy, że byliście z nami!

Nasi Partnerzy polecają