Były emocje!

Kolejna debata Super Expressu "Najważniejsze wybory". Ostre starcie posłanki KO i PiS! [ ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2023-09-17 19:40

Nowa debata Super Expressu pn. "Najważniejsze wybory" z nowymi uczestniczkami rozpoczęła się o godz. 18:00. Udział w niej biorą przedstawicielki sześciu ogólnopolskich, najważniejszych komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych 2023. A są to same kobiety - reprezentantki każdego komitetu. To pierwsza taka debata w Polsce! Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo. Emocje sięgają zenitu!

Na żywo

Debata "Najważniejsze wybory" 17.09.2023

12:15

Już dziś o 18:00 rozpocznie się debata "Super Expressu"! Nie możecie jej pregapić

12:40

Zapraszamy do zapoznania się z uczestniczkami dzisiejszej debaty, reprezentujących sześć ogólnopolskich komitetów wyborczych:

Pierwsza taka debata w Polsce! Sześć reprezentantek z sześciu komitetów wyborczych w debacie "Super Expressu". Kobiety będą rozmawiać o Polsce

13:06

Naszą debatę będzie można oglądać na żywo na naszej stronie głównej se.pl, na naszym fanpage'u na Facebooku i na naszym kanale w serwisie YouTube.

13:40

Debatę poprowadzą doskonale znani widzom i czytelnikom "Super Expressu" Kamila Biedrzycka ("Express Biedrzyckiej") i Tomasz Walczak ("Raport Walczaka"). Oboje mają ogromne doświadczenie w rozmowach nie tylko z politykami różnych frakcji, ale także ekspertami z wszelkich dziedzin, dzięki czemu doskonale się orientują we współczesnym świecie i jego problemach.

13:59

Uczestniczkami naszejj debaty będą:

15:31

Na zakończenie piątkowego (15 września) wydania "Expressu Biedrzyckiej" wylosowano kolejność, w jakiej uczestniczki debaty będą odpowiadać na pytania. Oto ona:

 1. Lewica - Katarzyna Kotula
 2. Bezpartyjni Samorządowcy - Katarzyna Suchańska
 3. Trzecia Droga - Urszula Nowogórska
 4. Konfederacja - Anna Bryłka
 5. Koalicja Obywatelska - Aleksandra Gajewska
 6. Prawo i Sprawiedliwość - Mirosława Stachowiak-Różecka

16:51

Studio jest już gotowe! Niebawem uczestniczki zajmą odpowiednie miejsca, a wstudiu pojawią się prowadzący: Kamila Biedrzycka i Tomasz Walczak.

Studio debaty Super Expressu

17:37

Uczestniczki debaty powoli kończą przygotowania do wystąpienia w studiu.

17:46

Zapraszamy do śledzenidebaty na żywo i udziału w naszej sondzie.

Kto wygra debatę „Super Expressu”? Mocna konkurencja! Pierwsze takie polityczne starcie kobiet!

17:52

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć zza kulis, gdzie widać, jak uczestniczki debaty przygotowywaly się przed wejściem do studia!

18:00

Zaczynamy debatę!

18:01

Kamila Biedrzycka i Tomasz Walczak przedstawiają wszystkie kandydatki i opisują zasady dzisiejszej debaty.

18:03

Pierwsze pytanie w debacie. - Według sondaży drożyzna to dziś nadal główna zmora Polaków. Wg ekspertów ceny energii mogą wzrosnąć od nowego roku nawet o 70 proc. Jak skutecznie i szybko walczyć z rosnącymi cenami?

Jako pierwsza odpowiada Katarzyna Kotula z Lewicy.

18:05

Katarzyna Kotula z Lewicy uważa, że pieniądze z KPO pomogą w walce z inflacją i drożyzną.

18:07

Katarzyna Suchańska (Bezpartyjni Samorządowcy) odpowiada jako druga. Jej zdaniem rozwiązaniem jest 0 PIT dla wszystkich Polaków, dzięki czemu będą mogli zarobić nawet 15 proc. więcej.

18:08

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi chce, aby pozwolić godnie zarobić przedsiębiorcom, zmienić system ochrony zdrowia i uzyskać pieniądz z Krajowego Planu Odbudowy.

18:09

Anna Bryłka z Konfederacji widzi przyczynę inflacji w polityce covidowej i społecznej rządu. Mówiła o likwidacji 15 podatków.

18:10

Aleksandra Gajewska z KO uważa, że ceny gazu powinny być zamrożone, Polacy powinni mieć możliwość inwestowania w fotowoltaikę i wiatraki, Ważne jest także uzyskanie pieniędzy z KPO.

18:12

Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) mówi o putinflacji i podkreśla, że rząd starał się pomóc Polakom min. tarczami. Obiecuje wzrost płac i najniższe bezrobocie w Europie oraz utrzymanie tempa gospodarczego.

18:12

Drugie pytanie w debacie. - Polska zajmuje 23. miejsce w UE pod względem wskaźnika równouprawnienia płci. To spadek o 9 miejsc w porównaniu z 2010 r. Czy i jak go poprawić?

18:13

Katarzyna Kotula z Lewicy podkreśla ważną rolę walkę o dyskryminację na rynku pracy i wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy.

18:15

Katarzyna Suchańska (Bezpartyjni Samorządowcy) mówi o dyrektywie unijnej uściślającej ilość kobiet na stanowiskach. Chce też, aby kobiety nie musiały decydowania: dzieci czy kariera, a co za tym idzie, ulgi dla pracodawców, którzy zapewnią miejsca w żłobkach i przedszkolach blisko miejsca pracy.

18:16

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi chce dać im możliwość powrotu na miejsce pracy po porodzie i zadbać o ich zdrowie.

18:17

Anna Bryłka z Konfederacji stawia na rozwój zawodowy (program gospodarczy) i osobisty Pole (bon edukacyjno-opiekuńczy, który pozwala łączyć życie osobiste z pracą).

18:18

Aleksandra Gajewska z KO chce, aby Polki zarabiały tyle samo co mężczyźni na tych samych stanowiskach. Mówi też o programie babciowe plus, według którego kobieta po powrocie z urlopu macierzyńskiego dostanie 1500 zł miesięcznie. Mówi też o darmowej aborcji.

18:19

Mirosława Stachowiak-Różecka uważa, ze luka płacowa jest w Polsce najniższa w Europie. Mówi, ze warto rozmawiać o tym temacie z przedsiębiorcami.

18:20

Trzecie pytanie w debacie. - Polska boryka się z najniższą dzietnością od II wojny światowej. W latach 2013-16 dzięki metodzie in-vitro urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Czy refundacja in vitro jest receptą na kryzys demograficzny?

18:21

 Katarzyna Kotula z Lewicy uważa, że refundacja in vitro może pomóc w kryzysie demograficznym, podając za przykład Czechy. Podkreśla też ważną rolę dostępu do aborcji.

18:23

Katarzyna Suchańska (Bezpartyjni Samorządowcy) podkreśla, ze powinniśmy iść z duchem czasu i refundować in vitro, które jest według jej słów najskuteczniejszą metodą leczenia bezpłodności.

18:23

Urszula Nowogórska chce, aby in vitro było refundowane jako procedura medyczna i aby rodziny miały możliwość wyboru.

18:24

Anna Bryłka z Konfederacji nie zgadza się z poprzedniczkami. Według niej wpływ na dzietność w Polsce ma rynek pracy i system edukacji dla dzieci. i te aspekty chce zmienić jej partia

18:26

Aleksandra Gajewska z KO uważa, że nie powinno stać tylko bogatych na zabieg in vitro i mówi „tak dla in vitro”.

18:27

Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS chce postawić na działania leczące niepłodność, jak endometrioza, ale nie uważa in vitro za taką metodę.

18:27

Czwarte pytanie w debacie. - Jak według Pani powinno się rozwiązać kwestię aborcji? Czy powinna być dopuszczalna, jeśli tak, to w jakich przypadkach?

18:28

Katarzyna Kotula z Lewicy chce, aby aborcja była legalna i darmowa do 12. tygodnia życia, a później w uzasadnionych przypadkach. Chce także tabletek „dzień po” bez recepty. Jej partia nie chce referendum, a po prostu zmiany prawa.

18:29

Katarzyna Suchańska (Bezpartyjni Samorządowcy) i jej partia chcą, by kobiety miały szersze uprawnienia. Uważa, że kobieta powinna mieć prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży, by miały wybór.

18:30

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi określiła się jako obrończynię życia i przeciwniczkę aborcji, jednak uważa, że kompromis aborcyjny z ’93 roku był dobrym rozwiązaniem.

18:31

Anna Bryłka z Konfederacji podkreśla, ze jej partia chce stać na straży życia nienarodzonego.

18:32

Aleksandra Gajewska z KO uważa, że decyzja o aborcji należy tylko do kobiety i do 12. tygodnia ciąży powinna być legalna, a antykoncepcja niehormonalna powinna być darmowa, a hormonalna dostępna u każdego lekarza.

18:33

Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS uważa dyskusję o aborcji za temat wymyślony przez bolszewików, a dawne powody decydowania się na ten zabieg są współcześnie nieuzasadnione,

18:38

Zaczyna się druga część debaty, w której uczestniczki mogą sobie zadawać pytania nawzajem. Katarzyna Kotula z lewicy zadaje pytanie kandydatce z Konfederacj. – Liderzy pani partii wielokrotnie mówili o tym, że chcieliby karać kobiety za aborcję. Mówią o 10 latach więzienia. Chcę zapytać Panią, czy kobiety Konfederacji także wspierają ten postulat, jaka kara jest wg państwa adekwatna jeśli kobieta wykona aborcję […] i jaką karę przeowdują państwo dla osób, które pomagają?

18:39

Anna Bryłka: - Nigdy nie było takiego postulatu Konfederacji. Indywidualne wypowiedzi naszych liderów nie są programem partii.

18:42

Katarzyna Suchańska zadaje pytanie Annie Bryłce. – Z Internetu zniknął pakiet stu ustaw Mentzena […]. W tych ustawach pojawiły się zapisy o nierozerwalności małżeństw, zakazie rozwodów, bicie dzieci, czy likwidację szkół w małych miejscowościach. Czy zgadza się pani i popiera takie ruchy?

18:43

Anna Bryłka z Konfederacji: - Nie było, czegoś takiego jak zezwolenie na bicie dzieci […]. Sto ustaw Mentzena to były tylko i wyłącznie autorskie projekty Sławomira mentzena.

18:45

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi pyta posłankę PiS-u. – Czy podpisalibyście się pod postulatem PSL-u o zwrocie kosztów poniesionych za prywatne wizyty u specjalistów w przypadku, gdy czas oczekiwania na wizytę wynosi więcej niż 60 dni?

18:46

Mirosława Stachowiak-Różecka: - Robimy wszystko, by służyć Polakom jak najlepszą publiczną służbą zdrowia o tą drogę będziemy kontynuować. […] Być może ten postulat warto poważnie porozmawiać.

18:50

Anna Bryłka z Konfederacji pyta posłankę KO, jak chcą połączyć szóstkę dla zwierząt z dołączeniem do KO Michała Kołodziejczaka. Aleksandra Gajewska odpowiada: - Stawiamy uczciwe warunki, żeby dać przedsiębiorcom czas, aby się przebranżowić.

18:52

Aleksandra Gajewska pyta posłankę PiS o aferę wizową. – Wiemy, że śledztwo dotyczy 300 wydanych decyzji. […] W czasach pani rządów, gdy ministrem był pan minister SIkroski, a wtedy nikt nie poniósł żadnych konsekwencji. – odpowiada Mirosława Stachowiak-Różecka.

18:54

Mirosława Stachowiak-Różecka pyta posłankę KO. – W 100 postulatach jest sztandarowy punkt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. […] Całkiem niedawno było głosowanie w Sejmie nad podniesiemy kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Jak pani wtedy głosowała? – pyta. Aleksandra Gajewska stwierdziła, że nie pamieta, a Mirosława Stachowiak-Różecka powiedziała, że była przeciwna.

19:07

Awantura między posłankami KO i PiS! Gajewska zapytała Mirosławę Stachowiak-Różecką o aferę willę plus i czy, zdaniem przedstawicielki PiS, pieniądze, jakie dostała fundacja, gdzie sekretarzem jest jej maż, mogły trafić lepiej. Posłanka PiS bardzo się zdenerwowała i domagała się, by posłanka KO powtórzyła zarzuty wobec męża, przez co straciła 60 sekund na odpowiedź. Dostała dodatkowe 30 sekund, w których stwierdziła, że jej mąż nie pobierał żadnego wynagrodzenia na swoim stanowisku.

19:08

Zaczyna się trzecia rudna, w której posłanki odpowiadają na pytania od widzów. Katarzyna Kotula wylosowała pytanie o reparacje wojenne i czy jej partia będzie o nie zabiegać.

19:10

Katarzyna Kotula z Lewicy mówi, że nie sądzi, by reparacje trafiły do Polski i uważa, że PiS wykorzystuje ten temat cynicznie.

19:11

Katarzyna Suchańska wylosowała pytanie o zniesienie zakazu handlu w niedzielę. – Powinniśmy poczekać i później podjąć decyzję. Na razie nie uważam, ze powinno dojść do zmian w tym zakresie.

19:11

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi wylosowała pytanie” . Czy należy wprowadzić rozdział kościoła od Państwa, w kontekście wyprowadzenia religii ze szkół do sal katechetycznych oraz opodatkowania Kościoła Katolickiego?” – Państwo powinno zostać świeckie.

19:12

Anna Bryłka wylosowała pytanie „Czy w kolejnych latach powinna być wypłacana 13. i 14. emerytura? A może powinno się zastosować inny sposób pomocy seniorom?” – Konfederacja jest za zlikwidowaniem tych świadczeń. Emerytury powinny być waloryzowane.

19:14

Aleksandra Gajewska wylosowała pytanie „Czy powinno się zlikwidować immunitet posłów i senatorów oraz wprowadzić wiek emerytalny dla parlamentarzystów, po którego osiągnięciu nie będą mogli kandydować?” – Posłom powinien przysługiwać immunitet, ale będziemy walczyć, by nie mogli się nim zasłaniać.

19:15

Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS wylosowała pytanie „Kiedy i czy powstanie ustawa zakazującej posłom migracji między partiami w trakcie kadencji?” – Taka ustawa nie może powstać. Każdy ma autonomię […] W mojej ocenie tego nie da się uregulować ustawowo.

19:16

Katarzyna Kotula z Lewicy wylosowała pytanie „Czy NIK powinna otrzymać większe uprawnienia, tak aby jej raporty miały realną moc i pozwalały pociągnąć winnych do odpowiedzialności?” – Wierzymy, że rzetelni kontrolerzy pomagają pokazywać patologię rządów PiS-ów.[…] Potrzebujemy niezależnego politycznie prezesa NIK-u.

19:17

Katarzyna Suchańska wylosowała pytanie „Czy w obliczu zmian demograficznych wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien zostać wyrównany? Jeśli tak to na jakim poziomie?” – Nie przewidujemy takiego rozwiązania, ale możemy poprzeć emerytury stażowe PiS.

19:19

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi wylosowała pytanie „Jaki ma pani pomysł na odpartyjnienie mediów publicznych, aby służyły wszystkim obywatelom a nie jednej partii?” – Naszym marzeniem jest, by w mediach był kulturalny język. Oczekiwałabym wzajemnego szacunku.

19:20

Anna Bryłka wylosowała pytanie „Czy obecne ogromne wydatki na wojsko i obronność są adekwatne do zagrożenia? Powinny być kontynuowane, czy może zredukowane na rzecz innych potrzeb?” – Nieopuszane jest, ze o wydatkach dowiadujemy się z zagranicznej prasy. Brakuje transparentności.

19:21

Aleksandra Gajewska wylosowała pytanie „Jak wobec przyjęcia w Polsce ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy poradzić sobie z dostępnością miejsc w żłobkach i przedszkolach?” – To obowiązki zepchnięte na samorządy.

19:22

Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS wylosowała pytanie „Czy obywatel mógłby mieć możliwość wypisać się z ZUS? Czy nie powinno dać się obywatelom szansy zadbania o własną przyszłość?” – PiS jest zwolennikiem solidarnego podejścia do ubezpieczeń, emerytów, opieki zdrowotnej. Jesteśmy zdeterminowani, by to kontynuować.

19:22

Zaczyna się czwarta rudna, w której posłanki mają 90 sekund na swobodną wypowiedź.

19:24

Katarzyna Kotula – Idźcie na wybory. To kobiety zdecydują o wyniku wyborach. Pamiętajcie o emocjach i gniewie, jakie wam towarzyszyło w 2016 i 2020 roku. My zbudujemy wam prawdziwe, opiekuńcze państwo. Zabierzcie matki, siostry, koleżanki na wybory.

19:25

Katarzyna Suchańska: - Zachęcam do oddania głosu na Bezpartyjnych Samorządowców, którzy są gwarantem normalnej Polski. 0 PIT dla wszystkich, bezpłatna komunikacja miejska, bezpłatne posiłki dla dzieci w szkole oraz poprawa służby zdrowia, w tym psychiatrii dziecięcej. Jesteśmy nową formacją, ale potrafimy rozmawiać.

19:27

Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi: - Prosimy o głos dla tych, którzy są racjonalni, którzy chcą zgody społecznej, mocnych przedsiębiorstw. Chcemy, by Trzecia Droga była tą właściwą.

19:28

Anna Bryłka: - Konfederacja jest prawdziwą alternatywą dla PoPiS-u. Konfederacja ma świetny program na wybory w 2023 roku. Jako jedyni proponujemy racjonalną politykę wobec Unii Europejskiej, bezpieczeństwo energetyczne, mieszkania tańsze o 30 proc.

19:30

Aleksandra Gajewska z KO: - Ja chcę Polski równych szans, gdzie każdy z nich będzie mógł powiększyć swoja rodzinę, gdzie matka dziecka z niepełnosprawnościami nie będzie musiała prosić o pomoc, a kobiety nie będą musiały się bać rodzić i będą miały dostęp do antykoncepcji.

19:31

Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS: - Proszę panie o spokojne, sprawiedliwie ocenienie, co się działo przez ostatnie 8 lat. Jak wzrastały wasze zarobki, emerytury waszych rodziców. Czy to wpłynęło na wasze życie? Jeśli tak, to po prostu pójdzie i oddajcie głos na PiS, ugrupowanie, które dotrzymuje słowa.

19:32

Debata się zakończyła. Bardzo dziękujemy, że byliście z nami!

To już druga debata organizowana przez „Super Express” z udziałem przedstawicielek poszczególnych partii i ugrupowań politycznych, które wystawiły swoje listy w wyborach 2023. To pierwsza taka debata w Polsce - tylko z udziałem kobiet, reprezentantek sześciu zarejestrowanych komitetów wyborczych. W przedwyborcze szranki w naszym studiu stanęły: 

 • Prawo i Sprawiedliwość - Mirosława Stachowiak - Różecka
 • Koalicja Obywatelska - Aleksandra Gajewska
 • Lewica - Katarzyna Kotula
 • Trzecia Droga - Urszula Nowogórska
 • Konfederacja - Anna Bryłka Bezpartyjni Samorządowcy - Katarzyna Suchańska

Tym razem debatę prowadzili doświadczeni w rozmowach z politykami i ekspertami z różnych dziedzin Kamila Biedrzycka, gospodyni programu „Express Biedrzyckiej”, oraz Tomasz Walczak, prowadzący „Raport Walczaka”, dziennikarz działu polityka i opinie „Super Expressu”. 

Przygotowaliśmy także nowe zasady debaty, którą podzieliliśmy na cztery części. Część pierwsza skupiła się na gospodarce, światopoglądzie i polityce społecznej. Uczestniczki dostały 4 pytania od prowadzących i miały 60 sekund na odpowiedź. W drugiej części każda z pań zadała innym uczestniczek trzy pytania. 

Trzecia część debaty SE to dwie rundy pytań od widzów, podczas której uczestniczki losowały jedno pytanie z 20 wcześniej przysłanych. Czas na odpowiedź to 60 sekund. Ostatnia część debaty to podsumowanie, podczas którego panie miały 90 sekund na wypowiedź.

Kolejność odpowiadania na pytanie została wybrana drogą losowania w piątkowym (15.09) wydaniu „Expressu Biedrzyckiej”.