SEJM PO URLOPIE.

i

Autor: Artur Hojny

Kłótnia o Kościoły ewangelickie wywołana przez posłankę. Sejm nie upamiętni 500-lecia reformacji?

2017-12-16 11:20

W czwartek w Sejmie dyskutowano nad upamiętnieniiem 500 lat Reformacji. Spodziewanej aklamacji nie było, ponieważ sprzeciwiła się jej posłanka PiS, Anna Maria Siarkowska. W związku z tym ewangeliccy biskupi zwrócili się wczoraj z listem otwartym z prośbą o wycofanie złożonych w Sejmie wniosków w tej sprawoie, wyrażając przy tym rozczarowanie przebiegiem dyskusji.  

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wpływy Reformacji dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

W projekcie uchwały mającej upamiętnić reformację podkreślono, że "w roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który wywarł znaczny wpływ na oblicze religijne i kulturowe Europy, której integralną częścią była i jest Rzeczypospolita". Po sprzeciwie Anny Marii Siarkowskiej ostatecznie projekt ten trafił do komisji kultury.

Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego w swoim liście napisali: -W kontekście wspomnianych wydarzeń z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji (...) Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie biskupi wyrazili uznanie dla "inicjatywy klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesna oraz Konwentu Seniorów Sejmu w sprawie uchwały dotyczącej upamiętnienia przypadającego w 2017 roku 500-lecia Reformacji". Dodali jednak, że zwracają się "z prośbą o wycofanie złożonych wniosków".

Zobacz także: BARDZO MOCNE słowa posła Nowoczesnej ws. aborcji! W studiu TVP było GORĄCO!

Nasi Partnerzy polecają