Katastrofa smoleńska

i

Autor: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

13. ROCZNICA WYPADKU

Katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

2023-04-09 5:02

Katastrofa smoleńska wstrząsnęła całą Polską, gdy w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku doszło do wypadku prezydenckiego tupolewa. Polacy pogrążyli się w ogromnej żałobie, bo takiego wydarzenia nie było nigdy wcześniej w historii Polski. W katastrofie zginęło 96 osób, z parą prezydencką Lechem Kaczyńskim i Marią Kaczyńską na czele. Jak doszło do katastrofy? Jak wyglądał ten tragiczny dzień, minuta po minucie? Rekonstrukcja zdarzeń katastrofy smoleńskiej.

13 lat temu doszło do katastrofy smoleńskiej

Co się wydarzyło 10 kwietnia 2010? To pytanie stawiali sobie wszyscy, którzy 13 lat temu dowiedzieli się o tragedii prezydenckiego samolotu TU 154-M, do którego doszło pod Smoleńskiem. Tego dnia, gdy polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyński, jego żoną Marią Kaczyńską, ostatnim prezydentem Polski na uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim odbywała lot do Smoleńska. Wszystko dlatego, że miały się odbyć obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na uroczystości oprócz pary prezydenckiej i wspomnianego Ryszarda Kaczorowskiego lecieli też inni: byli to posłowie i senatorowie wszystkich opcji politycznych, przedstawiciele różnych państwowych instytucji i urzędów, pracownicy kancelarii prezydenta, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, czyli czołowi polscy generałowie i dowódcy, a także inne zaproszone osoby. 

Niestety, doszło do najgorszego, a samolot z delegacją na pokładzie rozbił się na lotnisku. Kto zginął w katastrofie smoleńskiej? Lista osób była długa, zginęli wszyscy, którzy lecieli tupolewem. Śmierć ponieśli wszyscy, w sumie to 96 osób. Katastrofa smoleńska stała się jednym z najczarniejszych wydarzeń w historii Polski 

Katastrofa smoleńska: rekonstrukcja zdarzeń

Jak wyglądał lot do Smoleńska? Co działo się przed katastrofą? Jak wyglądały ostatnie chwile na pokładzie TU 154 M, te pytania stawiało sobie wiele osób. My przypominamy, jak wyglądał lot do Smoleńska 10 kwietnia 2010 i przebieg zdarzeń tamtego dnia. Przedstawimy galerii poniżej m.in. to, jak wyglądały ostatnie minuty lotu. 

Prezydent Andrzej Duda o katastrofie smoleńskiej
Listen on Spreaker.