Kardynał Kazimierz Nycz

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS Kardynał Kazimierz Nycz

Kardynał Nycz o rozwodach. „Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania”

2022-06-26 13:38

Podczas X Światowego Spotkania Rodzin Kardynał Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na ogromny wzrost liczby rozwodów i związków niesakramentalnych. Opowiedział też o wyzwaniach, jakie nowa sytuacja stawia przed Kościołem.

X Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa, a decyzją papieża Franciszka obyło się jednocześnie we wszystkich Kościołach lokalnych świata. Hasłem przewodnim było „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Przy tej okazji kardynał Kazimierz Nycz przekazał niepokojące dla wiernych informacje, dotyczące polskich rodzin. Jak się okazało, w Polsce coraz częściej dochodzi do rozwodów, a co za tym idzie, kolejne pary żyją bez ślubu.

W GALERII PONIŻEJ POZNASZ CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA JANA PAWŁA II

- Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania. Kiedyś były to incydentalne przypadki, a dziś stało się to de facto jednym z modeli życia. Przed Kościołem w praktyce stoi ciągle wyzwanie, mimo różnych rozwiązań proponowanych przez Jana Pawła II czy Franciszka – jak podchodzić w praktyce duszpasterskiej do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach – mówił metropolita warszawski.

Sprawdź: Marta Kaczyńska przyłapana z trzecim mężem! Oto jak paradowała po plaży [ZDJĘCIA]

Jak przyznał, Kościół nie był gotowy na wyzwania, jakie stawia przed nim coraz większa liczba rozwodów oraz związków niesakramentalnych. - Księża podejmują indywidualne duszpasterstwo takich związków, towarzyszą im, tworzone są także duszpasterstwa dla wielu par. Jest jednak w tej dziedzinie wciąż bardzo dużo do zrobienia. Przed nami alternatywa, czy będziemy Kościołem purystycznym czy też złożonym z grzesznych ludzi, do których sami należymy – stwierdził kardynał Nycz.

Sonda
Czy jesteś za rozwodami?
Express Biedrzyckiej 23.06 (Robert Biedroń, Paweł Szramka, gen. Bogusław Pacek) Sedno Sprawy: Artur Soboń
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE