Sejm

i

Autor: Materiały prasowe

Spór o KPO

PiS idzie na ustępstwa, by dostać pieniądze z Brukseli. Co na to Solidarna Polska? W koalicji znów będzie wrzało!

2022-12-14 9:24

Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to odpowiedź na oczekiwania Brukseli. Ma pomóc odblokować pieniądze z KPO. To oznacza kolejną awanturę w koalicji rządzącej. W rządzie nikt nie ma wątpliwości, że Solidarna Polska go nie poprze. - Spodziewamy się tego, że Solidarna Polska go nie poprze. Rozmawiamy z nimi, ale wiadomo, jak jest – mówi nam osoba z otoczenia premiera. PiS liczy więc na pomoc opozycji.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym posłów PiS. Solidarna Polska go nie poprze? Znów będzie zgrzyt

Złożony przez posłów PiS projekt ma wypełniać jeden z warunków (tzw. kamień milowy) do wypłaty środków z KPO. W projekcie uchylono między innymi budzący kontrowersje i krytykowany przez część sędziów zapis mówiący o tym, że do zadań Izby Odpowiedzialności Zawodowej (powstała w miejsce Izby Dyscyplinarnej) należą sprawy dyscyplinarne sędziów. Sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów ma być Naczelny Sąd Administracyjny, a nie dzisiejsza Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

We wtorek (13 grudnia) minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk (40 l.) poinformował, że kwestie odblokowania środków z KPO idą w dobrym kierunku. - Z satysfakcją przyjmujemy informacje z dzisiejszego posiedzenia komisarzy (KE), którzy przyjęli wynegocjowane założenia jako rozwiązujące. Jeżeli zostaną przyjęte przez polski parlament, wypełnią kamień milowy dotyczący wymiaru sprawiedliwości, który jest najbardziej kluczowy z punktu widzenia spełnienia warunków dla uzyskania środków z KPO – powiedział. Dodał też, że „znaczącą część wątpliwości udało się wyjaśnić bez konieczności wprowadzania zmian legislacyjnych”. - Natomiast od początku deklarowaliśmy otwartość na wprowadzenie zmian, o ile nie naruszają one filarów między innymi konstytucyjnych ustroju państwa- zaznaczył.

Reformy Ziobry czy miliardy z Unii? Polacy jednoznacznie wskazali. Nowy sondaż

Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wzbudza spore zamieszanie w koalicji. We wtorek późnym wieczorem Zjednoczona Prawica obroniła ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę przed wotum nieufności, złożonym przez opozycję, a na horyzoncie widać już kolejne pole konfliktu. "Ziobryści" od dawna mówią, że nie zgadzają się na wymagane przez Brukselę zmiany w sądownictwie. - Spodziewamy się tego, że Solidarna Polska go nie poprze. Rozmawiamy z nimi, ale wiadomo, jak jest – mówi nam osoba z otoczenia premiera. Dlatego premier Mateusz Morawiecki (54l.) już od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z opozycją w tej sprawie, przede wszystkim PSL i Lewicą. 

Marek Sawicki: "Premier rozwiązał problem, który sam stworzył" [Express Biedrzyckiej]

PiS traktuje publiczne pieniądze jak PRYWATNY BANKOMAT?

Europoseł Lewicy ostro o partii Kaczyńskiego! POSŁUCHAJ!

Listen to "Legitymacja PiS-u jak KARTA DO BANKOMATU, żeby wyciągać pieniądze - Robert Biedroń. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany