Jasełka Gdańsk

i

Autor: super express fot. youtube.com/ZawszePomorze

Przedstawienie uczniów głośne na kraj

Jasełka uczniów z Gdańska wywołały aferę. Jezusa wozili na taczce i dali mu 500 plus

2022-12-28 13:07

Nie milkną echa jasełek, jakie zaprezentowali uczniowie jednej z gdańskich placówek edukacyjnych. Ich przedstawienie zyskało rozgłos na cały kraj po tym, jak w sieci znalazło się nagranie ukazujące fragment jasełek. Na wideo widać ucznia, który półnagi na taczce grał postać Jezusa. który dostaje 500 plus. Kontrowersji wokół performensu nie brakuje.

Odkąd nagranie trafiło do sieci, zrobiło się niesłychanie głośno o Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. To właśnie uczniowie tej placówki wystawili kontrowersyjne jasełka, które wywołały oburzenie w całej Polsce. Nie brak komentarzy zdegustowanych nawiązaniami do politycznej sytuacji w kraju, a także tych, którzy urażeni są prezentacją scen religijnych.

Prezes na kolanach, półnagi Jezus na taczce i 500 plus. Jasełka z Gdańska zszokowały kraj

Szczególne kontrowersje wywołała postać półnagiego Jezusa, który w trakcie przedstawienia wożony jest na taczce. Odgrywający go uczeń w pewnym momencie otrzymuje bon na 500 plus od odzianej w garnitur postaci, którą odgrywa inny uczeń gdańskiej placówki. Ten wręczając Jezusowi bon mówi, że to "dar, który całą gospodarkę rozwali i ludem prostym pozwoli sterować"

W trakcie przedstawienia przewija się także mężczyzna na kolanach, który na rękach trzyma kota. Oprócz tych dość jasnych odniesień do polityki w trakcie performensu w tle internauci doliczyli się ośmiu gwiazdek, co również stało się już politycznym symbolem.

Ogromne kontrowersje w sieci. Rodzice nie rozumieją, a nauczycielka broni

Wideo, które prezentuje fragment wystąpienia, rozeszło się po sieci lotem błyskawicy. Materiał zebrał ogrom negatywnych opinii, w których komentatorzy wskazują, że to nie tylko obrazoburcze przedstawienie, ale także godzące w ich uczucia religijne. Inni zaś oburzają się na polityczne nawiązania, krytykując młodzież i jej "wyprane mózgi".

Nietrudno jednak znaleźć takich, którzy młodzież z gdańskiej placówki, chwalą. Wskazują na innowacyjne zaprezentowanie tradycyjnych jasełek w świetle bieżących wydarzeń oraz "odważne pokazywanie własnego zdania". Słowem - nie idzie przejść obok tego materiału obojętnie.

Głos w sprawie zabrała nauczycielka CKZiU nr 1 w Gdańsku, Beata Kuźniewska, która sprawowała pieczę nad uczniami przygotowującymi jasełka. Pedagożka podkreśliła, że forma perfromensu była w dużej mierze inwencją uczniów, a wielu z nich jest już pełnoletnich. Same pomysły młodzieży były konsultowane z nauczycielami, którzy jednak nie chcieli ich w żaden sposób cenzurować. Zwróciła uwagę również na to, że gwiazd w oprawie jest więcej niż osiem.

W obronę uczniów wzięli także rodzice, którzy podkreślili w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że ich dzieci są pełnoletnie i nie mają wypranych mózgów. Zadeklarowali także, że są zdziwieni krytyką przedstawienia, jaką wykazali się politycy i wyborcy polskiej prawicy.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak choroba zmieniła Benedykta XVI

Sonda
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach?
Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Poznania
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany