Jarosław Kaczyński

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki Jarosław Kaczyński

MOCNE SŁOWA

Jarosław Kaczyński ostro o sądach w Polsce. “To jest jedna wielka anarchia”

2022-11-14 9:21

- Sądy, to jest jedna wielka anarchia - mówił na spotkaniu w Żywcu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Sprawy przed sądami, nawet, jeżeli przedsiębiorca zgłosi jakieś swoje, ciągną się w nieskończoność - wskazał polityk i wyjaśnił, co powinno się jego zdaniem zmienić.

Kaczyński stwierdził, że problem sądów można rozwiązać tylko jedną metodą - “dokonać reformy, jednak na to nie pozwala Unia Europejska". - I tutaj jesteśmy w pewnej kwadraturze koła - ocenił. 

- Z tego wszystkiego można wyjść, tylko trzeba mieć odnowioną legitymację - to znaczy wygrać kolejne wybory - podkreślił szef rządzącej partii, tłumacząc wyborcom, że wówczas “rozmówcy z Unii Europejskiej będą już w innej sytuacji”. 

Sądy w Polsce. Kaczyński wskazuje, co powinno się zmienić

- Pierwszą rzeczą do naprawy - także administracji - to są dobre sądy - ocenił Kaczyński w Żywcu. - Dobre, dobrze pracujące sądy, pracujące w ramach jednak jakiejś dyscypliny pracy, a nie na takiej zasadzie, że o drugiej po południu, to w sądach już wiatr wieje - powiedział, podkreślając, że “tak po prostu nie może być”. 

Polityk tłumaczył, że koncepcja by był jeden sąd okręgowy w Bielsku-Białej, a wszystkie w mniejszych miejscowościach były jego wydziałami, ma usprawnić pracę i skrócić terminy. Kaczyński porównał tę zmianę do sytuacji ze szczepionkami na Covid-19 - "chce pan szczepionkę w Warszawie, to niech pan czeka trzy miesiące, ale chce pan pojechać do Siedlec - to nie jest daleko od Warszawy, to może pan mieć za kilka dni".

- Chce pan mieć proces w Bielsku-Białej, to poczeka pan dwa lata (...) Chcesz mieć proces w Suchej Beskidzkiej, to będziesz miał za dwa miesiące, a nawet za dwa tygodnie - tłumaczył. - Tak to chcemy zrobić, żeby to przyspieszyć - wskazał.

Kaczyński zapowiada: “Potrzebne jest wprowadzenie pewnego porządku. Koniec tych wojen politycznych”. 

W ocenie prezesa PiS taki system będzie sprawiedliwszy również dla samych sędziów, z których jedni nie są obecnie w stanie wszystkich spraw szybko przeprowadzić, a inni mają dużo wolnego czasu.

- To jest potrzebne i to zrobimy, mamy nadzieję, że Unia Europejska nam nie będzie w tym przeszkadzała - stwierdził Kaczyński. - Potrzebne jest wprowadzenie pewnego porządku - koniec tych wojen politycznych, koniec politycznego zaangażowania - przekonywał. 

Polityk zaznaczył, że naprawa sądów może też pomóc naprawić sytuację w administracji, która - jak przyznał - obecnie "często biznesowi przeszkadza przez zwykłą złośliwość".

Sonda
Jak oceniasz rządy PiS?
Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami w Żywcu