Kongres Kobiet

Janina Ochojska publicznie obcięła włosy. Dlaczego to zrobiła?

2022-10-09 9:02

Trwa Ogólnopolski Kongres Kobiet. Pierwszego dnia kongresu we Wrocławiu Janina Ochojska pojawiła się na scenie z nożyczkami. Europosłanka publicznie obcięła sobie kosmyk włosów. Nie zrobiła tego bez powodu. Był to gest solidarności z prześladowanymi Irankami. - Ten ogień rozleje się na wiele innych krajów - mówiła ze sceny Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

Janina Ochojska na Kongresie Kobiet we Wrocławiu

We Wrocławiu odbywa się Ogólnopolski Kongres Kobiet. Tegoroczne hasło kongresu to: "Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji". Jedną z prelegentek była Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

Janina Ochojska w trakcie panelu "Kobiety przeciwko wojnom i na wojnach o swoje prawa" chwyciła za nożyczki i obcięła sobie kosmyk włosów. Zrobiła to w geście solidarności z Irankami, o których sytuacji mówiła podczas swojego wystąpienia. - Nie mogę wiele zrobić dla kobiet w Iranie, jest to tylko i wyłącznie symboliczne, ale w ramach protestu ścinam włosy - powiedziała organizatorka akcji humanitarnych. Na sali rozbrzmiały owacje. - Kobiety stanęły do walki o swoje prawa i nie mówię tylko o kobietach w Polsce. My jesteśmy w tym wytrenowane, wiemy, jak to robić. Mówię też nie tylko o tych w Iranie, ale także o Afganistanie. I jestem pewna, że ten ogień rozleje się na wiele innych krajów. A protestować w Iranie czy Afganistanie to jest ogromna odwaga - mówiła ze sceny Janina Ochojska.

Ochojska obcięła włosy w geście poparcia

W Iranie trwają protesty, podczas których kobiety palą nakrycia głowy i obcinają włosy. Do ogromnego społecznego wzburzenia doszło po tym, jak młodą Irakijkę zatrzymała policja moralności, bo dziewczyna nie zasłoniła odpowiednio włosów. 22-letnia Mahsa Amini nie żyje. Oficjalne stanowisko jest takie, że nagle zmarła w wyniku choroby. Nieoficjalne, że została uderzona w tył głowy. Jak twierdzi jej mama, czaszka młodej kobiety była zapadnięta niczym po silnym uderzeniu przedmiotem w tył głowy.

Sonda
Czy popierasz protesty Rosjan przeciwko Putinowi?
Janina Ochojska: Ta wojna to będzie długi marsz [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany