Referendum 15 października 2023 r.

i

Autor: Tomek Zieliński

Najnowszy sondaż "Super Expressu"

Jaki stosunek mają Polacy do imigrantów i wieku emerytalnego? Znamy już wyniki październikowego referendum!

2023-08-29 5:10

Wraz z wyborami do parlamentu 15 października odbędzie się referendum, w którym mamy odpowiedzieć na cztery pytania. Dzięki sondażom Instytutu Badań Pollster dla „SE”, już dziś możemy przewidzieć, jakie będą jego wyniki. Na pytania o przyjęcie nielegalnych imigrantów, podwyższenie wieku emerytalnego, o likwidację muru na granicy z Białorusią i wyprzedaż państwowego majątku, ponad 60 proc. z nas odpowiedziało cztery razy "NIE".

Powiązanie wyborów do parlamentu z referendum budzi poważne kontrowersje. Opozycja zachęca osoby, które pójdą 15 października do urn, aby zrezygnowały z udziału w samym referendum. Instytut Badań Pollster zapytał ankietowanych, czy wypowiedzą się w tym plebiscycie. Okazuje się, że aż 55 proc. z nas ma taki zamiar.

Referendum ogólnokrajowe. Prezydent podpisał ustawę

Wykres pytanie w referendum

i

Autor: Super Express

- To interesujące, bo ja jestem przeciwny referendum połączonemu z wyborami. Jeśli frekwencja będzie aż tak wysoka jak wynika z sondażu, należy wówczas twierdzić, że społeczeństwo jest podatne na pociągnięcia socjotechniczne. Referendum jest bowiem instrumentem wsparcia wyborów – komentuje politolog, prof. Kazimierz Kik.

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń, co do wyniku KO!

Pytanie w referendum wiek emerytalny

i

Autor: Super Express

W sondażu zleconym przez „Super Express” ankietowani odpowiedzieli też na pytania referendalne. - Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego? 64 proc. Polaków jest na "NIE". Tyle samo badanych sprzeciwia się podwyższeniu wieku emerytalnego. Z kolei likwidacji bariery na granicy z Białorusią sprzeciwia się 65 proc. z nas, a 67 proc. nie chce przyjęcia tysięcy nielegalnych imigrantów.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-24 sierpnia na próbie 1038 dorosłych Polaków. 

Pytanie w referendum

i

Autor: Super Express
Pytanie w referendum

i

Autor: Super Express Pytanie w referendum imigranci
Poseł KO zaskoczył! W referendum odpowie 4 razy NIE
Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum, które będzie zawierać cztery pytania?
Listen on Spreaker.