Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
Jacek Kurski przestał pełnić także funkcję w zarządzie Telewizji Polskiej. Od tej pory zarząd będzie jednoosobowy. Informację potwierdził Robert Kwiatkowski, były szef TVP, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych. Nieoficjalnie mówi się, że Kurski może zasilić rząd Zjednoczonej Prawicy. - Kilka dni temu trwały rozmowy nad przejściem Kurskiego do rządu. Politycy są zaskoczeni informacjami o dymisji szefa TVP, ale nie wykluczają, że wydarzenia mogły przyspieszyć i Kurski może wejść do rządu „na kogoś więcej, niż minister” - czytamy na rp.pl.
Przypomnijmy, że w składzie Rady Mediów Narodowych znajduje się pięć osób, w tym tróje polityków PiS: Krzysztof Czabański i posłowie Joanna Lichocka i Piotr Babinets. Opozycję reprezentują Robert Kwiatkowski z Lewicy i nowo powołany Marek Rutka.
Kulisy odwołania Jacka Kurskiego
Za powołaniem Mateusza Matyszkowicza na funkcję prezesa głosowało troje członków rady: Krzysztof Czabański, Piotr Babinetz i Joanna Lichocka. Przeciw był Krzysztof Kwiatkowski, a Marek Rutka wstrzymał się od głosu.
- W czasie, kiedy Kurski nie był już obecny na posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, Czabański zgłosił wniosek o jego odwołanie. Przeszedł on dosyć szybko. Zapewne jak Jacek Kurski doszedł do samochodu, to już nie był prezesem - powiedział w rozmowie z RadioZET.pl poseł Marek Rutka - członek Rady. - Ekspresowo wybrany Mateusz Matyszkowicz też był zdziwiony takim obrotem rzeczy - dodał.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego Jacek Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP? Fala spekulacji
Jacek Kurski prezesem Telewizji Polskiej był od stycznia 2016 roku, z małą przerwą w 2020 roku. W marcu tegoż roku został odwołany, a jego obowiązki przejął Maciej Łopiński. Do zarządu TVP wrócił po dwóch miesiącach, na przełomie maja i czerwca 2020 roku, a w sierpniu ponownie został mianowany prezesem.
ZOBACZ TAKŻE: Mateusz Matyszkowicz. Kim jest nowy prezes TVP? Hipster prawicy zastąpił Jacka Kurskiego
Kim jest Jacek Kurski?
Były szef TVP swoją działalność polityczną rozpoczął jeszcze w latach 80. Potem należał do Porozumienia Centrum i AWS. Był poseł na Sejm V i VI kadencji (2005–2009) z list Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2009–2014 pełnił funkcję posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Reprezentował Solidarną Polskę. Ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie handlu zagranicznego. W TVP pracował już w latach 1991 - 1994, gdzie współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Sprawę dla reportera, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks. Potem prowadził agencję reklamową. Jest też autorem filmu "Nocna zmiana" poświęconego kulisom odwołania rządu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992.
Jest synem Anny Kurskiej (1929-2016), uczestniczki powstania warszawskiego i działaczki NSZZ „Solidarność” oraz młodszym bratem Jarosława Kurskiego (59 l.), zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Z pierwszą żoną, Moniką Mucek, ma trójkę dzieci: syna Zdzisława Antoniego (31 l.), córkę Zuzannę (28 l.) i syna Olgierda (15 l.). W 2015 roku wziął rozwód i związał się z Joanną Klimek (48 l.). Para wzięła ślub cywilny w 2018 roku, a po uzyskaniu nieważności poprzedniego małżeństwa, w 2020 roku - ślub kościelny. Wychowują razem 1,5-roczną córeczkę Annę Klarę Teodorę.
Poniżej zobaczysz galerię z rajskich wakacji Jacka Kurskiego z rodziną