Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Kasia Zaremba/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia

Zaskakujące wyniki sondażu

Fatalne wieści dla Hołowni. Zaliczył tak duży spadek zaufania, że znalazł się za Kaczyńskim

2023-03-03 10:00

Polacy od dawna darzą największym zaufaniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Zaraz za nim plasują się Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Szymon Hołownia zaliczył znaczący spadek zaufania i w rankingu znalazł się za liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim!

Trzaskowski z największym zaufaniem

Onet zamieścił wyniki sondażu zamówionego w IBRiS. Największym zaufaniem cieszy się w nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Ufa mu 42,5 proc. respondentów, przy czym 15,2 proc. zdecydowanie ufa, a 27,4 proc. raczej ufa. Negatywnie na pytanie o zaufanie do Trzaskowskiego odpowiedziało 38,3 proc. badanych (29,5 proc. zdecydowanie mu nie ufa, 8,8 proc. raczej nie ufa), a 19,1 proc. stwierdziło, że jest im obojętny.

Na drugim miejscu w sondażu zaufania znalazł się prezydent Andrzej Duda. Ufa mu 41,6 proc. badanych (23,5 proc. zdecydowanie, 18,1 proc. raczej ufa). Tyle samo respondentów — 41,6 proc. — deklaruje brak zaufania (25,7 zdecydowanie nie ufa prezydentowi, 15,9 proc. raczej nie ufa). 16,6 proc. wybrało odpowiedź "obojętny".

Jakie wykształcenie ma Szymon Hołownia? Wielu będzie w szoku! SERIO!

Premier Morawiecki na trzeciej pozycji

Na trzecim miejscu podium zaufania trafił premier Mateusz Morawiecki — przy czym mniej osób mu ufa (37,7 proc., z czego zdecydowanie 20,4 proc., raczej 17,3 proc.) niż nie ufa (aż 51,9 proc., z czego 42,4 proc. zdecydowanie, 9,5 raczej). 9,6 proc. respondentów deklaruje obojętność.

Dalej w rankingu zaufania znaleźli się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (ufa mu 36,4 proc., nie ufa 39,5 proc.), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (33,5 proc. mu ufa, 35,8 proc. nie ufa), przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (Tuskowi ufa 32,5 proc. badanych, nie ufa 51,2 proc.) czy współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń (zaufanie deklaruje 31,2 proc. respondentów, brak zaufania — 43,5 proc.).

Większe zaufanie do Biedronia

Jak zauważa IBRiS, Biedroń zaliczył w tym miesiącu istotny statystycznie wzrost zaufania w stosunku do tego samego badania ze stycznia. Podobny wzrost zanotowali Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak, który wyprzedził w rankingu Kosiniaka-Kamysza i Donalda Tuska, i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (ufa mu 28 proc., nie ufa 39,2).

Powodów do zadowolenia nie ma Szymon Hołownia, który zaliczył znaczący spadek zaufania i w rankingu znalazł się za liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Kaczyński, któremu ufa 30,8 proc. badanych (nie ufa 54,7 proc.) jest na miejscu ósmym wśród 17 polityków, o których ocenę poprosił respondentów IBRiS. Hołownia, z zaufaniem 28,7 proc. (43,7 proc. mu nie ufa), znalazł się na 9 miejscu.

Posłanka KO odpowiada na hejt wobec kredytu 0 procent: pokażcie swoje propozycje, zamiast krytykować nasze

Ziobro z najmniejszym zaufaniem

Jeśli chodzi o deklarowany brak zaufania, to zdecydowanym liderem jest minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Nie ufa mu 62,4 proc. respondentów, z czego 56,5 nie ufa zdecydowanie.

Na drugim miejscu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu zdecydowanie nie ufa 50,9 proc. badanych, a 3,8 raczej nie ufa.

"Na podium braku zaufania znalazłby się jeszcze minister aktywów państwowych Jacek Sasin, któremu nie ufa 54,1 proc." – pisze Onet.

Ponad połowa badanych przez IBRiS zadeklarowała również brak zaufania do Mateusza Morawieckiego (51,9 proc.) i do Donalda Tuska (51,2 proc.)

Badanie ogólnopolskie przeprowadzono 25-26 lutego na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo.

Express Biedrzyckiej - Marcin KIERWIŃSKI
Sonda
Któremu politykowi ufasz najbardziej?
Listen on Spreaker.