Emeryci toną w długach a ZUS rozdaje nagrody

i

Autor: TOMASZ RADZIK / Super Express Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Emerycie, LEPIEJ TEGO NIE CZYTAJ! ZUS rozdaje ogromne nagrody, a seniorzy toną w długach

2019-01-24 6:09

To się nie mieści w głowie! Setki tysięcy emerytów zalegają z płatnościami za raty kredytowe czy rachunki, bo nie mają pieniędzy na ich opłacenie. - Nie jestem w stanie odłożyć ani złotówki, a jak tak dalej pójdzie, to żeby przeżyć, będę musiał brać pożyczki – zapowiada Jerzy Borowicz (70 l.), emeryt z Koszalina. Tymczasem w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych są fundusze na bajeczne nagrody! Jak ustalił „Super Express”, w 2018 roku na premie dla pracowników ZUS poszło gigantyczne 286 mln zł!

- Średnia nagroda dla pracownika ZUS wyniosła w ubiegłym roku 6152,20 zł brutto – informuje nas rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz. - Skala wyzwań jaka stała przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w roku ubiegłym nie da się porównać do wyzwań jakiejkolwiek innej instytucji zarówno publicznej, jak i komercyjnej - tłumaczy. A jako że we wszystkich oddziałach ZUS jest 46,5 tys pracowników, to jak policzyliśmy, na nagrody dla nich w 2018 roku poszło gigantyczne 286 mln zł. Największe premie dostali pracownicy w I Oddziale Zakładu w Warszawie – średnio 8 080 zł! Oburzony zawrotną kwotą nagród jest wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz’15 Stanisław Tyszka (40 l.). 

W sytuacji, gdy najniższa emerytura to obecnie 878 zł na rękę, to oburzające żeby, urzędnicy w ZUS-ie otrzymywali tak wysokie nagrody! Składki na ZUS wykańczają drobnych, polskich przedsiębiorców i wynoszą po ostatnich podwyżkach ponad 1300 zł. Czy składki na ZUS rosną dlatego, żeby ZUS mógł wydawać więcej pieniędzy na nagrody dla swoich urzędników?

Dysproporcje jeszcze bardziej kłują w oczy, gdy uświadomimy sobie, że nasi seniorzy dosłownie toną w długach! Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, obecnie w bazach znajduje się ponad 349 tys. seniorów, mających przeterminowane o co najmniej 30 dni płatności na kwotę minimum 200 zł. - Łączna wartość ich zaległości przekracza 7,8 mld zł. Średnio wypada na osobę 22 366 zł – czytamy w raporcie. A powodem braku pieniędzy na opłacenie bieżących zobowiązań są najczęściej problemy ze zdrowiem. Mało tego, jak zbadano wcześniej, nie brakuje i takich sytuacji, że seniorzy muszą się zadłużać, by w ogóle kupić leki!

Jerzy Borowicz (70 l.), emeryt z Koszalina:
- Nie mam wysokiej emerytury, a koszty życia rosną. Niedawno kilogram cukru kosztował 1,99 zł, a teraz najtaniej można go kupić za 2,50 zł. To tylko przykład na to, że wszystko tak naprawdę drożeje. Nie jestem w stanie odłożyć ani złotówki, a jak tak dalej pójdzie, to żeby przeżyć, będę musiał brać pożyczki.