Muzeum Auschwitz

i

Autor: Neil/CC BY-SA 3.0/wikipedia W 2019 roku Gottlieb G. podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz miał zaprzeczać niemieckim zbrodniom w czasie II wojny światowej.

Ważny dzień

Duda i Zełenski uczcili 78. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Poruszające słowa

2023-01-27 15:50

27 stycznia wypadła 78. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, a jednocześnie to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Główne uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się w Muzeum Auschwitz, a prezydent Andrzej Duda w poruszającym poście napisał kilka poruszających słów.

Prezydent RP Andrzej Duda postanowił uczcić rocznicę i Dzień Pamięci, dodając wpis na Twitterze. - 27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pamięć i prawda o Zagładzie Żydów musi trwać i być przestrogą dla każdego kolejnego pokolenia – czytamy. Dodał także hashtag #WeRemember, czyli „pamiętamy”. Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał kilka słów. - Dziś Ukraina czci pamięć milionów ofiar Holokaustu. Wiemy i pamiętamy, że obojętność zabija razem z nienawiścią. Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto ceni życie, wykazywał determinację. Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu! – napisał w języku angielskim na Twitterze.

78. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz

Podczas oficjalnych obchodów w Muzeum Auschwitz głos zabierały osoby, którym udało się przeżyć w obozie zagłady. - 78 lat temu wraz z rodzicami i młodszym bratem trafiłam tu. Miałam lat 11, brat siedem. Kiedy z przejściowego obozu w Pruszkowie zaganiali nas do towarowych wagonów, ktoś głośno zapytał: dokąd pojedziemy? Padła odpowiedź: na podkrakowską wieś. Jechaliśmy długo. Mój tato przez szparę między deskami w wagonie próbował obserwować trasę pociągu. Szarówka już była, jakieś zabudowania, gdy usłyszałam rozpaczliwy krzyk mojego taty. Chwycił się za głowę i uderzał nią o ścianę wagonu wołając: Boże gdzie oni nas przywieźli, gdzie nas przywieźli? Popatrzyłam przez szparę i zobaczyłam białą tabliczkę z czarnym napisem Auschwitz - wspominała Zdzisława Włodarczyk.

Sonda
Byłeś/-aśkiedyś w Muzeum Auschwitz?
Express Biedrzyckiej - Sławomir NEUMANN [23.01.2023]
Listen on Spreaker.