Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: Marek Borawski/ KPRP Prezydent Andrzej Duda

Najpierw była piękna Paulina

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił kolejnego dilera dopalaczy!

2023-01-24 8:00

Jedną z prerogatyw prezydenta RP jest prawo łaski. Andrzej Duda stosuje ją stosunkowo rzadko. Od początku swojej prezydentury, czyli od 6 sierpnia 2015 roku, ułaskawił 116 osób, a odmówił prawa łaski 695 osobom (dane z 28 grudnia 2022). W ostatnim czasie ułaskawił jednak dwoje przestępców narkotykowych - informuje "Rzeczpospolita".

Do ułaskawienia kolejnej osoby skazanej za przestępstwa narkotykowe doszło 7 grudnia. Ułaskawiony przez Andrzeja Dudę usłyszał wyrok za "posiadanie znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych oraz udzielanie ich innym osobom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej". Wcześniej prezydent podobnego ułaskawienia dokonał 11 maja 2022 roku. Ułaskawioną była Paulina P. (w mediach przedstawiana jako "piękna Paulina"), która została skazana za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - donosi dziennik "Rzeczpospolita".

Dzięki postanowieniu prezydenta Dudy nastąpiło warunkowe zawieszenie wykonania kary 2 lat pozbawienia wolności na okres 2 lat, z ustanowieniem kuratora sądowego. - Względy humanitarne, z powodu których orzeczona kara jawiła się jako nadmiernie surowa, bardzo trudną sytuację rodzinną, a także odległy termin popełnienia czynu, prowadzenie ustabilizowanego trybu życia, wywiązanie się ze wszystkich obowiązków finansowych wynikających z wyroku i wyrażenie skruchy przez osobę skazaną - tak brzmiał komunikat kancelarii prezydenta w sprawie ułaskawienia Pauliny P.

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił piękną Paulinę. Kobieta handlowała narkotykami

Prawo łaski u innych prezydentów

Gazeta przypomina, że za czasów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego liczba ułaskawień była liczona w tysiącach, a Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego w setkach. Prawo łaski polega na warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności na okres próby z ustanowieniem dozoru kuratora sądowego oraz zobowiązaniem do powstrzymania się od przebywania w środowisku osób o ujemnej opinii społecznej. 

Prezydent Andrzej Duda z ojcem na cmentarzu