Wołodymyr Zełenski

i

Autor: EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Ważna deklaracja

Zełenski do Łukaszenki. Ukraina nie zamierza napadać na Białoruś

2023-01-24 20:04

Dla Ukrainy jest bardzo ważne, by Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła do haniebnej wojny - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odpowiadając na wcześniejszą wypowiedź prezydenta Łukaszenki, Zełenski powiedział, że Ukraina nie zamierzała i nie zamierza napadać na Białoruś.

Łukaszenka: Ukraina proponuje pakt o nieagresji

Prezydent Alaksandr Łukaszenka spotkał się we wtorek, 24 stycznia z białoruskimi siłami bezpieczeństwa. Podczas przemówienia prezydent miał przekonywać, że Ukraina rzekomo zaproponowała Białorusi podpisanie paktu o nieagresji - przekazał Biełsat, powołując się na służby prasowe Łukaszenki. - Nie wiem, dlaczego Ukraińcy tego chcą. Z jednej strony proszą nas, abyśmy nie szli na wojnę z Ukrainą pod żadnym pozorem, nie przenosili tam naszych wojsk. Proponują nam podpisanie paktu o nieagresji. A z drugiej strony przygotowują tę zbieraninę i ją uzbrajają. Polska, Litwa oszalały. Po co im to? To nie jest jasne - miał powiedzieć Łukaszenka.

Zełenski zabrał głos. Jednoznaczna odpowiedź prezydenta Ukrainy

Zełenski zapytany, czy Ukraina rzeczywiście proponowała Mińskowi „pakt o nieagresji”, powiedział, że „wszystko, co Ukraina oficjalnie proponuje, wszyscy to słyszycie”.  - „Nie zamierzaliśmy wcześniej i nie zamierzamy teraz napadać na Białoruś. To główny sygnał od narodu Ukrainy do narodu Białorusi. Jest dla nas bardzo ważne, aby Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła, niezależnie od jakichkolwiek i czyichkolwiek nacisków, do tej haniebnej wojny” – powiedział we wtorek Wołodymyr Zełenski, którego cytuje agencja Ukrinform.

Zełenski, który wypowiadał się podczas konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, wyraził ocenę, że większość Białorusinów oraz większość wojskowych niepodległej Białorusi nie chce napadać na Ukrainę, a Ukraina będzie zaskoczona, jeśli dojdzie do ataku właśnie białoruskich wojsk. Ocenił jednak, że istnieje zagrożenie atakiem rosyjskim z terytorium Białorusi.

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Express Biedrzyckiej - Jan PIEKŁO

Co polski rząd ma do powiedzenia w sprawie Ukrainy?

Ekspert nie pozostawia złudzeń!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany