Masło

i

Autor: Getty Images

Polacy oszczędzają na jedzeniu

Drożyzna wpływa na zwyczaje żywieniowe Polaków. Nie stać nas na masło! Dietetyk radzi, czym można je zastąpić

Przez drożyznę większość z nas mocno zaciska pasa. Eksperci ustalili, że kilkaset tysięcy polskich gospodarstw domowych musiało zrezygnować z kupowania m.in. masła, mięsa i kawy. – Oszczędzam na maśle, bo kostka kosztuje już 10 zł, choć bardzo lubię obficie posmarować chleb – żali się „Super Expressowi” Iwona Artych (58 l.) z Żaboklik (woj. mazowieckie).

Co trzecia rodzina tnie wydatki

Ceny w sklepach wzrosły średnio o 20 proc., a ceny żywności nawet są wyższe nawet o 30–50 proc. niż rok temu. Efekt? Aż 89 gospodarstw domowych na 100 przyznaje, że musi oszczędzać. Co trzecia rodzina jest w złej sytuacji finansowej i musi ciąć wydatki – wynika z danych firmy GfK Polonia. Jak informuje „Rzeczpospolita”, kilkaset tysięcy gospodarstw w 2022 r. zrezygnowało już z tego powodu z zakupu alkoholu, masła, herbaty i kawy rozpuszczalnej. 

Szokujące doniesienia z Sejmu. Dla Polaków kolejki do lekarzy, dla rządzących osobna służba zdrowia

Drożyzna drenuje kieszenie

Potworna drożyzna drenuje też i moje kieszenie. Szczególnie drogie jest masło. Oszczędzam na nim, choć bardzo lubię obficie posmarować chleb – przyznaje Iwona Artych, pracownica służby zdrowia z Żaboklik. – Kiedyś kupowałam masło na zapas, ale teraz tego nie robię, bo za kostkę trzeba zapłacić ponad 10 zł. Zamienniki polskiego masełka są nic niewarte i mi nie smakują – dodaje pani Iwona.

Tego nikt się nie spodziewał. Ubywa zadłużonych emerytów! Eksperci wskazują konkretne przyczyny

Czym zastąpić masło?

Czy rezygnacja z masła nie odbije się na naszym zdrowiu? – Masło to najzdrowszy tłuszcz w stałej postaci. Jeśli z niego rezygnujemy, nie powinniśmy zastępować go roślinnymi tłuszczami utwardzonymi (np. margaryną), bo zawierają szkodliwe tłuszcze trans – mówi dietetyk Michał Malinowski. – Radzę smarować pieczywo pastami, np. z fasoli, jajek albo tuńczyka. Dobrym zamiennikiem masła może być pasta z awokado, które ma dużo tłuszczu, ale ze względu na cenę, nie będzie to tani zamiennik – dodaje ekspert.

Politycy od Kuchni - Paweł Kukiz
Sonda
Jak rząd radzi sobie z inflacją?

Rząd dobija polskie firmy?

Posłuchaj nowej rozmowy z Szymonem Hołownią!

Listen to "Ludzie od 3 lat dopłacają do tego, by firma istniała - Szymon Hołownia. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.