Broń jądrowa

i

Autor: Shutterstock Broń jądrowa

CIEKAWE WYNIKI

Czy Polska powinna posiadać broń jądrową? Nowy sondaż nie pozostawia wątpliwości

2022-10-12 10:58

Aż 54,1 proc. respondentów uważa, że Polska powinna uczestniczyć w programie NATO „Nuclear Sharing”, co pozwoli na udostępnienie nam broni jądrowej. Przeciwnych temu jest 29,5 proc. osób, a pozostali nie mają zdania - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Jak podano, program ten umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym takiej broni. "Od 2009 r. w ramach tego programu amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Prezydent Andrzej Duda ujawnił, że trwają na ten temat rozmowy z władzami amerykańskimi" - podaje "Rz" w środę 12 października..

Dodano, że "za" są głównie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (68 proc.), ludzie młodzi do 29. roku życia (93 proc.), mieszkańcy dużych miast (64 proc.), osoby ze średnim wykształceniem (60 proc.), którzy czerpią wiedzę z “Wiadomości” TVP (72 proc.).

"Program ten umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym takiej broni. Od 2009 r. w ramach tego programu amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Prezydent Andrzej Duda ujawnił, że trwają na ten temat rozmowy z władzami amerykańskimi" - przypomina gazeta.

Czy Polacy boją się, że Putin użyje broni nuklearnej? 

W sondażu zapytano też, czy respondenci obawiają się, że Putin użyje broni nuklearnej przeciwko Ukrainie. "Z badania IBRiS wynika, że takie obawy podziela aż 48,7 proc pytanych, odmienne zdanie ma 39,6 proc., pozostali nie wiedzą, jak odpowiedzieć. 

Eskalacji wojny na Ukrainie obawiają się głównie wyborcy Zjednoczonej Prawicy (50 proc.), kobiety (56 proc.), osoby w wieku 40–49 lat (68 proc.), mieszkańcy wsi (62 proc.), a także mający wyższe wykształcenie (54 proc.). Badanie to zostało przeprowadzone w miniony weekend, czyli przed poniedziałkowym masowym rakietowym uderzeniem Rosji na cele na terenie całej Ukrainy" - poinformowała "Rz".

Badanie wykonano 7 i 8 października, metodą CATI, na grupie 1100 respondentów.

Sonda
Czy Polska powinna uczestniczyć w programie NATO „Nuclear Sharing”?
S. ŻARYN: BROŃ ATOMOWA? PRZYGOTOWUJEMY SIĘ NA TAKIE SCENARIUSZE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany