Express Biedrzyckiej

Komandor Duda PRZEJRZAŁ Putina! Chodzi o broń jądrową

2022-10-03 9:44

W "Expressie Biedrzyckiej" w poniedziałek 3 października gościem był komandor Maksymilian Dura. Oczywiście główny tematem rozmowy była kwestia polityki międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie, która trawa już długie miesiące.

Komandor Maksymilian Dura został zapytany o to, czy jest szansa, by już niebawem Ukraina mgła zacząć procedurę wejścia do NATO. - To trudne technicznie do realizacji, bo to proces, który trwa wiele lat. Nie dziwię się państwom NATO, jak delikatnie do tej prośby Zełenskiego podeszły. Czy uda się Ukraińcom wygonić Rosjan i wygrać wojnę? Wojskowy nie ma wątpliwości: - Ukraina wygra tę wojnę, trzeba mieć nadzieję, a po drugie idą dobre sygnały z Ukrainy  Po tym, co Ukraińcy zrobili, to byłbym jeszcze większym optymistą. Rosjanie nie stawiają żadnego oporu wojskom ukraińskim. Ta wojna może się skończyć szybciej, niż myślimy. Jak dodał widać, że Zachód wojną się nie znudził, bo widzi, jak jego pomoc jest dobrze wykorzystana na Ukrainie. 

A czy może dojść do III wojny światowej przez Rosję? Przed tym właśnie ostrzega wywiad USA. - Cały czas jest mówione i trzeba mieć świadomość, by atakować Ukrainę bronią jądrową, ale jak na razie Putin się na to nie zdecydował. Trzeba mieć to na uwadze, że Putin może broń jądrową użyć, ale Rosja miała możliwość ataku na Ukrainę przez atak jądrowy, przez dywersję na terenie elektrowni atomowych znajdujących się na terenie Ukrainy. 

Wojskowy zapytany o to, czy Polska jest w niebezpieczeństwie, w kontekście słów amerykańskiego senatora zasiadającego w komisji ds. wywiadu, który przyznał, że obawia się rosyjskiego ataku w centra logistyczne, przez które przechodzą dostawy broni, w tym np. Polskę: - Atak na jakiekolwiek państwo NATO wywołałoby reakcję NATO, po drugie Rosja nie ma środków, by taki atak przeprowadzić. (...) Wojna z krajami NATOwskimi skończyłoby się dal Rosji katastrofą. 

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?