Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Szykuje się przełom?

Andrzej Duda o broni atomowej dla Polski. Dołączymy do Nuclear Sharing?

2022-10-05 12:20

Od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę wiele krajów obawia się, że Władimir Putin użyje broni atomowej. Obawy jeszcze wzrosły, gdy ten wygłosił orędzie grożące krajom Zachodu właśnie atakiem nuklearnym. Prezydent Andrzej Duda postanowił zadbać o bezpieczeństwo Polski i dyskutował o programie Nuclear Sharing.

Nuclear Sharing jest elementem nuklearnego odstraszania stosowanego przez NATO. Pozwala krajom nie posiadającym własnej broni jądrowej na uczestnictwo w planowaniu użycia takiego ładunku, a nawet może zostać udostępniona takim państwom. Warto zaznaczyć, że amerykańską broń nuklearną mają na swoim terenie takie kraje jak Niemcy, Holandia, Włoch czy Belgia. Andrzej Duda wyjawił, że odbył już rozmowy w tym temacie ze Stanami Zjednoczonymi. - Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w programie Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – mówił w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem.

Polska z bronią atomową?

Prezydent podkreślił jednak, ze dołączenie do tego programu nie oznacza, że  Polska będzie posiadać własną broń atomową. Nie sądzi jednak, by w najbliższym czasie Polska miała dysponować taką bronią na własność. - Sądzę, że należy to rozpatrywać w kategoriach dalekiej przyszłości, ale wierzę głęboko, że Polska będzie wzmacniała swoje bezpieczeństwo. To musi być nasz dalekosiężny cel. To budowanie wielkości Polski na przyszłość – oceniła głowa państwa.

W NASZEJ GALERII PONIŻEJ ZOBACZYSZ, CO ROBIŁ ANDRZEJ DUDA W DESZCZU

Sonda
Uważasz, że Polska powinna dołączyć do programu Nuclear Sharing?
Płk Matysiak: Są dwie sytuacje, które mogą doprowadzić do wejścia Ukrainy do NATO w trakcie wojny "Express Biedrzyckiej"