Jens Stoltenberg

i

Autor: Olivier Matthys/AP Jens Stoltenberg

Ważą się losy naszego sąsiada

Ukraina w NATO. Stoltenberg: "Retoryka Putina jest szalona". Groźba konfliktu jądrowego

2022-09-30 18:30

Odbywa się specjalnie zwołana konferencja NATO. Sekretarz generalny stwierdził już, że to co odbywa się na terytorium Ukrainy to największe zawładnięcie terytoriów od momentu zakończenia II wojny światowej. Warto wspomnieć, że Władimir Putin ogłosił aneksję ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Wołodymyr Zełeński złożył wniosek w trybie przyśpieszonym o członkostwo Ukrainy w NATO.

Co dalej z losami Ukrainy i NATO?

Podczas zwołanej specjalnie konferencji sekretarz generalny NATO stwierdził, że aneksja terenów ukraińskich przez Rosję "to największa próba aneksji terytorium na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej", dodając, że sojusznicy NATO nie uznają absolutnie tej aneksji. Warto jednak wspomnieć, że zaznaczył iż NATO nie jest żadną stroną konfliktu. "Działania Rosji pokazują słabość i to, że wojna nie idzie według planu; jeśli Rosja przestanie walczyć, to nastąpi pokój" - mówił Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. Co do członkostwa Ukrainy w NATO odpowiedział: "Decyzja o członkostwie w NATO musi być podjęta przez 30 państw sojuszniczych na zasadzie konsensusu". Stwierdził także, że to Putin jest odpowiedzialny za rozpętanie wojny na Ukrainie. Wciąż wzywany był do jej zaniechania. "To zajęcie ziemi jest bezprawne i nieuzasadnione. Sojusznicy z NATO nie uznają żadnej części tego za Rosję. Wzywamy wszystkie kraje, by odrzuciły rażące próby dokonania podboju terytorialnego. Te ziemie to Ukraina" - stwierdził. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają