Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Lutek/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Obietnica przedwyborcza?

Czy będzie kolejne województwo na mapie Polski? Jarosław Kaczyński rozwiewa wątpliwości

2022-10-02 7:55

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w auli Politechniki Koszalińskiej z mieszkańcami powiatów koszalińskiego, sławieńskiego i szczecineckiego. Ci na kartkach mogli spisać swoje pytania do szefa partii, które odczytał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Jedno z nich dotyczyło utworzenia województwa środkowopomorskiegio ze stolicą w Koszalinie. Co odpowiedział prezes PiS?

Pytania mieszkańców do prezesa. "Tu jest pewien kłopot"

Nad efektywnością obecnej struktury regionalnej Polski prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił znak zapytania, pytany w Koszalinie o ewentualną zmianę administracyjną w kontekście utworzenia woj. środkowopomorskiego. - To jest sprawa na kolejne kadencje, z całą pewnością – powiedział.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w auli Politechniki Koszalińskiej z mieszkańcami powiatów koszalińskiego, sławieńskiego i szczecineckiego. Ci na kartkach mogli spisać swoje pytania do szefa partii, które odczytał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Jedno z pytań dotyczyło ewentualnej zmiany administracyjnej z kontekście utworzenia woj. środkowopomorskiego, o czym mówił Andrzej Duda podczas swojej pierwszej kampanii w wyborach prezydenckich.

"Ta sprawa była przez nas badana tak bardzo na roboczo. Chcieliśmy takiego rozwiązania, ja też chciałem, ale okazało się, że w znacznej części tego regionu, tej części bardziej na wschód, tej wokół Słupska, w skrócie myślowym mówiąc, tego sobie nie bardzo życzą"  – podkreślił w odpowiedzi prezes Kaczyński. W jego ocenie "tu jest pewien kłopot". Przyznał, że ta "pierwsza próba, myśmy do niej podeszli, ale ona nie zakończyła się powodzeniem". Zdaniem prezesa w ogóle jest pytanie, czy obecna struktura regionalna Polski jest strukturą efektywną.

"Strukturą efektywną w sensie takim, która odnosi się do obsługi obywateli, bo w gruncie rzeczy po to państwo jest, aby jako całość, jako wspólnotę narodową i indywidualnie obsługiwać. (…) To jest sprawa na kolejne kadencje z całą pewnością, ale my się nad tym zastanawiamy i z całą pewnością nie zapomnimy wtedy o środkowym Pomorzu i nie zapomnimy o Koszalinie, który jest naturalną stolicą tego regionu, który tak naprawdę istnieje" – zapewnił prezes PiS.

Raport Złotorowicza - Politolog jasno o końcu prezesa Kaczyńskiego na czele PiS
Sonda
Czy Jarosław Kaczyński powinien już przejść na emeryturę?