Koalicja Obywatelska i Lewica chcą likwidacji CBA
W 2021 roku Donald Tusk w social media napisał, że "postulaty likwidacji CBA, IPN i TVP Info nie są kontrowersyjne, tylko spóźnione". Zdaniem lidera KO "PiS dawno już zlikwidował te instytucje", zarzucał też upolitycznienie służby, a także IPN-u i TVP.
Z kolei w Polsat News zapowiedź likwidacji CBA złożyli poseł KO Robert Kropiwnicki, oraz Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy również zarzucał, że służba została upolityczniona.
Także Włodzimierz Czarzasty lider Lewicy mówił w TVN24, że CBA "trzeba się przyjrzeć od środka", ale zaznaczył, że sam by zlikwidował służbę. Dodał, że Lewica nie głosowała za powołaniem zarówno CBA, jak i IPN-u.
Trzecia Droga może wyłamać się z głosowania. PiS z kolei będzie bronił CBA
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Trzeciej Drogi. Rzecznik PSL Miłosz Motyka przyznał w rozmowie z Interią, że ani PSL, ani Trzecia Droga nie mają w programie IPN i CBA. Dodał jednak, że "obie te instytucje trzeba odpolitycznić" i być może trzeba będzie je przebudować, ale nie będą głosować za ich likwidacją.
Motyka dodał, że do zmian w CBA i IPN trzeba zgody prezydent. Podkreślał także, że należy przedyskutować, jak można poprawić działanie tych instytucji.
Tymczasem cytowany przez Interię Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS i wiceszef CBA w latach 2006-2009 stwierdził, że likwidacja CBA jest złym pomysłem. Jego zdaniem prezydent raczej nie poprze postulatów likwidacji IPN i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Trudno sobie wyobrazić, aby z powodu innych poglądów dotyczących likwidacji CBA koalicja KO - Trzeciej Drogi i Lewicy się rozpadła - raczej ta kwestia nie utrudni im stworzenia rządu. Niemniej przy potencjalnym głosowaniu, zakładając, że Trzecia Droga i PiS zagłosują przeciwko likwidacji CBA i IPN, trudno będzie Koalicji Obywatelskiej doprowadzić swoją zapowiedź do skutku.
Polecany artykuł: