Radosław Sikorski

i

Autor: ARTUR HOJNY / SUPER EXPRESS Radosław Sikorski

Służby specjalne

CBA kontroluje Radosława Sikorskiego

2023-02-10 16:22

Centralne Biuro Antykorupcyjne zapowiedziało kontrolę prawidłowości oświadczeń majątkowych złożonych przez Radosława Sikorskiego w związku z jego pracą w Parlamencie Europejskim. W czwartek holenderskie media przekazały, że polski europoseł otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów od Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wskazano, że "jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia". Chodzi o oświadczenia majątkowe z ostatnich lat.

Sikorski pod lupą CBA

Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą od 10 lutego 2023 roku kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych w latach 2019-2022, przez Radosława Sikorskiego, w związku z wykonywaniem mandatu posła do Parlamentu Europejskiego. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 10 maja 2023 r. Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy - podaje w oficjalnym komunikacie CBA.

Holenderski dziennik "NRC" donosi, że Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów od Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Eksperci gazety wskazują, że "jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia".

Sikorski a Zjednoczone Emiraty Arabskie

O co dokładnie chodzi? Holenderska gazeta poinformowała, że Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. "Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą "miękkiej siły". Holenderscy dziennikarze zaznaczają, że konferencja (ma obecnie formę stałej instytucji) ma charakter zamknięty. "Prasa nie jest mile widziana, wszystko odbywa się w tajemnicy".

Holenderski dziennik napisał, że Sikorski mówi w tym kontekście o "najsłynniejszej konferencji na Bliskim Wschodzie". "Zasiada w jej radzie doradczej od 2017 roku, w wyniku czego otrzymał już prawie pół miliona euro od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Emiratów Arabskich" - napisał "NRC".

Gazeta holenderska twierdzi, że były szef MSZ w rządzie Donalda Tuska nie poinformował Parlamentu Europejskiego, że przyjechał na konferencję w Emiratach pod koniec zeszłego roku na koszt tego kraju. "Posłowie mają obowiązek zgłaszania takich wyjazdów" - przypomina gazeta.

Sonda
Czy ufasz Radosławowi Sikorskiemu?
Politycy od Kuchni - Bartłomiej Wróblewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany