Spis treści
- Nie żyje Dmuytro Pawłyczko, były ambasador Ukrainy w Polsce, autor "Deklaracji niepodległości Ukrainy"
- Wołodymyr Zełenski żegna bohatera Ukrainy we wzruszających słowach
- Dmytro Pawłyczko wspierał budowę pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie
Nie żyje Dmuytro Pawłyczko, były ambasador Ukrainy w Polsce, autor "Deklaracji niepodległości Ukrainy"
Były ambasador Ukrainy w Polsce, poeta, pisarz i polityk Dmytro Pawłyczko nie żyje. Zmarł w niedzielę, 29 stycznia wieczorem. Miał 93 lata. Jego śmierć potwierdzili Mychajło Sydorżewski, przewodniczący Związku Pisarzy Ukrainy i Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Dmytro Pawłyczko był ambasadorem Ukrainy w Polsce w latach 1999-2002. Pawłyczko dał się poznać jako polityk walczący o niepodległość swojego kraju. Był współtwórcą tekstu "Deklaracji niepodległości Ukrainy" i deputowanym Rady Najwyższej. Za życia został okrzyknięty bohaterem Ukrainy Był również cenionym ukraińskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim. Angażował się w działalność społeczną.
Wołodymyr Zełenski żegna bohatera Ukrainy we wzruszających słowach
Byłego ambasadora Ukrainy w Polsce pożegnał na Telegramie w pięknych i wzruszających słowach Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Podkreślił zasługi Dmytro Pawłyczki dla jego narodu i niepodległości Ukrainy.
Zostanie zapamiętany jako jeden z autorów Deklaracji niepodległości Ukrainy i organizator ukraińskiego ruchu narodowego. I oczywiście jako wybitny poeta. Wieczna pamięć!
Dmytro Pawłyczko wspierał budowę pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie
Dodajmy, że w 2014 roku Dmytro Pawłyczko został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Stało się to dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Kijowie i ówczesnego dyrektora Jarosława Goduna. Pawłyczko przez wiele lat był aktywnym popularyzatorem polskiej kultury w Ukrainie i ukraińskiej kultury w Polsce. Ponadto dzięki jego inicjatywie i staraniom w Warszawie został odsłonięty pomnik Tarasa Szewczenki, a w Kijowie został odsłonięty pomnik wybitnego polskiego poety Juliusza Słowackiego.
Listen on Spreaker.