Bolesław Piecha

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Bolesław Piecha

Były wiceminister zdrowia dla „Super Expressu”

Bolesław Piecha apeluje do rodziców, aby szczepili dzieci. Zakażenie odrą może zakończyć się śmiercią!

2022-12-04 5:20

Według ministerstwa zdrowia, lawinowo przybywa dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Takie zachowanie może sprawić, że wrócą zapomniane choroby np. odra i krztusiec. – Apelowałbym do rodziców, aby nie poddawali się argumentom antyszczepionkowców i szczepili swoje pociechy – radzi były wiceszef resortu zdrowia, poseł Bolesław Piecha.

Obowiązkowe szczepienia na groźne choroby

Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Polacy oszczędzają na jedzeniu. Wynik sondażu przeraża

Co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. W 2010 liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień wynosiła 3437, w 2011 roku – 4689, a w roku 2020 – 50 575. - Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2021 r. było ponad 60 tys. odmów, a tegoroczna ich liczba będzie zbliżona lub nawet wyższa – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.

Seniorze, uważaj na fałszywy telefon z ZUS. Można stracić pieniądze albo cenne dane!

Przechorowanie odry może zakończyć się śmiercią

Według lekarzy, jeśli spadek liczby zaszczepionych w populacji pogłębi się, to dojdzie do powrotu chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane, np. odry i krztuśca. – Dla mnie to skrajna nieodpowiedzialność. Kalendarz obowiązkowych szczepień dla dzieci jest bardzo ważny. One chronią przed chorobami jak polio czy odra, o których istnieniu żeśmy zapomnieli. Natomiast przechorowanie odry w wieku dziecięcym może nieść i nierzadko niesie poważne powikłania, ze śmiercią włącznie – komentuje poseł PiS Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia. – Apelowałbym do rodziców, aby bardziej odpowiedzialnie podeszli do nauki i medycyny, sprawdzonej przez wiele dziesiątków lat, a nie poddawali się argumentom antyszczepionkowców – dodał polityk.

Zgorzelski z PSL miażdży pomysł powstania komisji ds. polityki energetycznej. "To jedna wielka bzdura"
Sonda
Świnka, różyczka i odra - chorowałeś/aś na którąś z tych chorób?