Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Nowe zagrożenie dla emerytów

Seniorze, uważaj na fałszywy telefon z ZUS. Można stracić pieniądze albo cenne dane!

2022-12-02 13:27

Emeryci są okradani przez oszustów nie tyko metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Aktualnie oszuści znaleźli nowy sposób wyłudzania pieniędzy od najstarszych Polaków. - Wykonują telefony podszywając się pod pracowników ZUS i wyciągają dane naszych klientów – ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Uwaga, dzwoni oszust!

Do niektórych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymują telefony od osoby podszywającej się za pracownika ZUS. Oszuści proszą o podanie danych identyfikacyjnych niezbędnych wypłaty środków z subkonta. W ten sposób wyłudzają informacje, które mogą im posłużyć do kradzieży lub do zaciągnięcia kredytu.

- Chociaż schemat się zmienia, to cel jest ten sam – wyłudzić pieniądze bądź zdobyć nasze dane, również hasła do konta bankowego i do portali społecznościowych – ostrzega Iwona Kowalska-Matis rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Po oszustwach „na wnuczka” czy na „czternastą emeryturę” przyszła kolej na oszustwo na „pieniądze z subkonta” – dodaje.

Emerycie, uwaga: decyzja o 14. emeryturze już w styczniu! Wiceminister składa deklarację

Wiadomości z wirusami

ZUS podkreśla, że należy uważać także na maile, które przychodzą rzekomo z ZUS. Może być w nich informacja o błędnie naliczonych składkach i prośba o skorygowanie wpłaty. Takie wiadomości mogą zawierać wirusy, dlatego należy je niezwłocznie kasować, poinformować policję i pod żadnym pozorem nie wpłacać żądanych pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i usłyszymy, że dzwoni pracownik ZUS, powinniśmy być ostrożni. - Przypominam, że my nie dzwonimy do klientów i nie wysyłamy do nich korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny możliwy jest jedynie, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taki kontakt – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z ZUS – apeluje rzeczniczka Zakładu.

Ta grupa najbardziej oberwie po kieszeniach! Ekspert ostrzega

Warto sprawdzić rozmówcę

Jeśli mamy wątpliwości, czy wiadomość , którą otrzymaliśmy jest prawdziwa, albo czy osoba, która dzwoni, jest pracownikiem ZUS, powinniśmy skontaktować się z lokalną placówką ZUS bądź zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Sonda
Czy byłeś/aś kiedyś ofiarą oszustwa?
Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!