Jasna Góra Uroczystości 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

i

Autor: Beata Zawrzel/REPORTER Jasna Góra Uroczystości 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Biskupi: Zakażcie handlu w niedzielę, szanujcie konstytucję!

2017-08-28 4:00

Kościelni hierarchowie nie ustępują. Ponownie domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu handlu w niedzielę. Tym razem nawoływali do tego podczas piątkowego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. - Dla nas niedziela to jest dzień święty (...) i my postulujemy wolną od pracy niedzielę - przekonywał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (69 l.). Mocne słowa prymasa Wojciecha Polaka (53 l.) na Jasnej Górze. Duchowny skrytykował działania polityków, którzy nie potrafią dojść do kompromisu. - Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwerężać go czy wręcz omijać - mówił arcybiskup.

Biskupi do rządu:

Rada, którą tworzy 44 biskupów wszystkich diecezji, jednoznacznie popiera zakaz handlu, o który tak żarliwie walczą m.in. związkowcy z Solidarności. "Ufają (biskupi - red.), że inicjatywa tego związku zawodowego i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przywróci narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną, kulturową i społeczną" - czytamy w komunikacie, który duchowni wydali po spotkaniu. - Mam świadomość, że nie ma takiego bezpośredniego związku między wolną niedzielą a praktykami religijnymi, ale chodzi o świętowanie, (...) żeby rodzina była razem, żeby go razem przeżywała, żeby weszła w strefę przyrody, kultury, odpoczynku, budowania więzi społecznych - podkreślił Skworc.

Na razie projekt ustawy w tej sprawie utknął w Sejmie, a jej przeciwnicy postulują kompromisowe rozwiązania, takie jak zagwarantowana w prawie pracy wolna co druga niedziela dla pracownika lub podwyższenie o dwa i pół raza stawki za pracę w siódmy dzień tygodnia.

Prymas do premier i prezydenta:

Polak wygłosił kazanie na sobotniej mszy towarzyszącej jubileuszowi 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. - Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale (.) reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości - apelował prymas.

Jego słów z uwagą słuchali zarówno premier Beata Szydło (54 l.), jak i prezydent Andrzej Duda (45 l.). Zapewne trafiły one do serca prezydenta tym bardziej, że kilka godzin wcześniej w radiowej "Jedynce" podkreślał swoje wielkie przywiązanie do wiary i nauki Kościoła. - Nie przejmuję się tym, co sądzą niektórzy. Jako człowiek wierzący mam po prostu prawo do tego, żeby realizować swoje praktyki religijne - powiedział na antenie Duda. Zaznaczył też, że jest dla niego ważne, by "być w tym szeroko pojętym środowisku ludzi wierzących, bo to jest wielka wspólnota w naszym kraju".

Wizerunek Czarnej Madonny, który powstał z 14 tys. zdjęć zrobionych sobie przez wiernych, zawisł na jasnogórskich murach.

Obraz ma wymiary 5,6 m na 4,2 m. Wierni przez internet nadsyłali swoje zdjęcia, indywidualne, grupowe, całych rodzin. Z tych fotek skomponowana została mozaika obrazu Matki Bożej. - "Selfie dla Maryi" to pewien element naszej pobożności, absolutnie nowoczesny, ale chodzi też o to, żeby za każdą przesłaną fotografią było konkretne postanowienie, dar duchowy - powiedział o. Marian Waligóra z Jasnej Góry. W internecie na stronie www.koronymaryi.pl każdy, kto przesłał zdjęcie za pomocą specjalnego programu, będzie mógł je odszukać na obliczu Maryi.

Zobacz: Andrzej Duda krytykuje konstytucję

Przeczytaj też: Maria Kiszczak wyznaje: Gdyby mój mąż żył, broniłby Wałęsy TYLKO U NAS

Polecamy: Macierewicz chce wprowadzić do szkół przysposobienie obronne: Będą uczyć młodzież musztry i strzelania