Witold Waszczykowski, Joe Biden

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS, Evan Vucci/AP

Prezydent USA niebawem w Polsce

Biden spotka się z Zełenskim?! Europoseł Waszczykowski o wizycie prezydenta USA w Polsce

Wizyta Joe Bidena w Polsce wzbudza wiele emocji. Wielu polityków podkreśla, że to bardzo ważne wydarzenia. Wśród nich jest europoseł PiS Witold Waszczykowski, który uważa, że gdyby doszło do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych i prezydenta Ukrainy, byłby to wspaniały gest.

Jak poinformował Biały Dom, Joe Biden ma się pojawić w Polsce w dniach 21-22 lutego br. Prezydent USA odwiedził już nasz kraj w marcu 2022 roku, by symbolicznie podkreślić nowy rozdział w polityce po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Spotka się wówczas z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującymi w Jesionce pod Rzeszowem. Spotkał się także z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Niebawem znów pojawi się w Polsce.

- Biden sam zapowiedział, że celem wizyty będzie m.in. docenienie Polski we wsparciu Ukrainy, ale też spodziewam się, że może być niepubliczna część tej wizyty, która będzie dotyczyła tego, jak dalej odpowiadać na rosyjską agresję. Ta wizyta będzie bardzo ważna i kluczowa – mówił nam europoseł PiS Witold Waszyczkowski.

Według niego można się spodziewać jakiegoś gestu skierowanego ku naszym wschodnim sąsiadom. Nie ukrywa, że wyjątkowe znaczenie miałoby spotkanie Joe’ego Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. - Poza tym wszyscy spodziewają się, że będzie jakiś gest wobec Ukrainy. Byłoby fantastycznie, gdyby prezydent Biden przekroczył polską granicą i gdzieś pod Lwowem spotkał się z prezydentem Zełenskim. Nie wiem, czy ze względów bezpieczeństwa jest to realne, ale doproszenie ukraińskiego prezydenta byłoby też istotne. Może to być jednak mało realne, ale byłby to wspaniały gest – stwierdził europoseł. Choć pomysł wydaje się świetny i całkiem możliwy, nie wiadomo jeszcze, jaka decyzja zostanie podjęta przez obie strony.

Sonda
Czy wizyta Joe Bidena w Polsce to dobry pomysł?
Raport Walczaka - ambasador Mark Brzezinski
Listen on Spreaker.