Mateusz Morwiecki i Alvin Gajadhur

i

Autor: PAP/Mateusz Marek Mateusz Morwiecki i Alvin Gajadhur

Po tragedii w Chorwacji

Będzie więcej kontroli autokarów. Jest zapowiedź Morawieckiego

2022-08-10 13:49

W środę, 10 sierpnia odbyła się konferencja Mateusza Morawieckiego poświęcona bezpieczeństwu ruchu drogowego w czasie wakacji. Podczas swojego wystąpienia premier odniósł się do tragicznego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, którym polscy pielgrzymi jechali do Medjugorie. Premier zapowiedział, że będzie więcej kontroli autokarów. Złożył również kondolencje bliskim ofiar. W spotkaniu wziął też udział szef Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W środę, 10 sierpnia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz głównego inspektora transportu drogowego Alvina Gajadhura. Premier odniósł się do wypadku polskiego autokaru w Chorwacji i zapowiedział "zintensyfikowanie weryfikacji sprawności pojazdów". 

- Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wypadku, który miał miejsce w Chorwacji. Niestety do chwili obecnej nie mamy jeszcze w pełni potwierdzonych wszystkich przyczyn związanych z tym wypadkiem, ale wiele wskazuje na to, że pojazd był sprawny - powiedział szef rządu.

Morawiecki wskazał, że "ten wypadek przypomniał nam, jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym". - Poleciłem Inspekcji Transportu Drogowego zintensyfikowanie wszystkich weryfikacji sprawności pojazdów, zwłaszcza autokarów, którymi dzieci wyjeżdżają na wakacje, kolonie i obozy - przekazał.

Z kolei Alvin Gajadhur powiedział o działaniach, jakie podejmuje Inspekcja Transportu Drogowego. - Od początku wakacji prowadzimy wzmożone kontrole pojazdów, które przewożą m.in. dzieci na letni wypoczynek. To są kontrole autokarów turystycznych, autobusów dalekobieżnych. Sprawdzamy, czy te pojazdy są sprawne, a kierowcy trzeźwi i wypoczęci - wskazał. - Od nowego roku weszły przepisy, które m.in. zaostrzyły kary przy różnego rodzaju manipulacje przy tachografach (urządzeniach, które rejestrują czas pracy kierowców - red.) - dodał szef GITD.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Morawiecki składa kondolencje i zapowiada pomoc dla rannych

- Chciałbym przekazać najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim członkom rodzin osób, które zmarły i podziękować także służbom, które bardzo mocno zaangażowały się - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Premier wskazał też, że polski rząd robi wszystko, aby osoby, które zostały poszkodowane w wypadku w Chorwacji, mogły wrócić do Polski i odbyć leczenie. - Te oczywiście z nich, dla których taka podróż nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE: Szef GITD Alvin Gajadhur o wypadku autokaru w Chorwacji: Zleciłem kontrolę w siedzibie przewoźnika

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. Najwięcej wypadków jest w wakacje

Według statystyk prowadzonych przez policję, okres wakacyjny wiąże się ze zdecydowanie najwyższą liczbą wypadków na drogach. W 2021 roku od czerwca do września było ich 9 627 i zginęło 885 osób. 

Dane wskazują, że do kolizji dochodzi najczęściej z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Problemem jest również niestosowanie się przez kierowców do ograniczeń prędkości.  

Express Biedrzyckiej - Tomasz Słomka: Mateusz Morawiecki powoli staje się obciążeniem
Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie na polskich drogach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają