Andrzej Duda

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/SUPER EXPRESS

TO PRIORYTET!

Andrzej Duda w Nowym Jorku. Prezydent ma ważną misję

2022-09-20 7:42

Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą od poniedziałku (19 września) wieczorem są już w Nowym Jorku. Głowa państwa weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przed Dudą ważna misja - “przekonanie nieprzekonanych” ws. wojny w Ukrainie.

Podczas briefingu po przylocie do Nowego Jorku, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiadał, że zarówno wystąpienie prezydenta we wtorek na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, jak i jego spotkania będą skupione na sprawach związanych z wojną na Ukrainie i przede wszystkim jej globalnym wymiarem.

- Prezydent wielokrotnie mówił, że to jest wojna przeciwko całemu światu, wojna, której niszczy się głodu jako oręża, w której niszczy się celowo uprawy - wymieniał Kumoch.

Były ambasador Jan Piekło o wojnie na Ukrainie [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Priorytet dla Dudy to “przekonanie nieprzekonanych”. Prezydent porozmawia z przywódcami państw pozaeuropejskich

Podczas wizyty w USA polski przywódca odbędzie także szereg spotkań bilateralnych, m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żomartem–Tokajewem, z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem. Polski przywódca będzie także uczestniczył w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, UE oraz Unię Afrykańską i Hiszpanię.

- Wybrano przede wszystkim państwa pozaeuropejskie, z którymi trzeba rozmawiać nt. trwającego kryzysu na Ukrainie - mówił prezydencki minister. Zwrócił przy tym uwagę, że podczas niedawnej rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem liderzy zachodu zgodzili się, że za mało rozmawia się z państwami pozaeuropejskimi.

ZOBACZ TAKŻE: Aleksander Łukaszenka z siekierą na nagraniu. Rąbał drewno i mówił o Andrzeju Dudzie

- Trzeba się spotykać, trzeba tłumaczyć nasze stanowisko, bo tylko wtedy możemy liczyć na pełną solidarność w obliczu tego, co się dzieje - dodał.

Nie będzie spotkania Dudy z Bidenem. Kumoch podał powód 

Kumoch stwierdził, że choć pierwotnie rozważano spotkanie dwustronne prezydentów Bidena i Dudy, stosunki między USA i Polską są tak intensywne, że nie jest to konieczne. Zaznaczył, że obaj rozmawiali w niedzielę i poniedziałek w Londynie.

- Rozumiemy się bez słów, obaj prezydenci są w bardzo dobrych relacjach - powiedział minister. - Priorytetem dla obu prezydentów z ostatniej ich rozmowy jest przekonywanie nieprzekonanych, a nie samych siebie - dodał.

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?

Kogo będzie przekonywał Andrzej Duda? Kumoch wskazał dwa państwa

Jak powiedział, właśnie "przekonywaniu nieprzekonanych" będzie m.in. poświęcone spotkanie z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Dodał jednak, że podczas spotkania podpisane zostaną dwie ważne umowy: o ochronie informacji niejawnych i o ochronie inwestycji. - To są kluczowe dla współpracy z tym gigantycznym państwem - podkreślił.

Kumoch stwierdził też, że liczy na dłuższe spotkanie z prezydentem Kazachstanu, by omówić m.in. stosunki handlowe i sprawy związane z wydobyciem surowców energetycznych. - Są między Polską i Kazachstanem sprawy, które są dość poważne, dotyczące inwestycji surowcowych, ale też relacji dwustronnych. Kazachstan jest w bardzo trudnej sytuacji w czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę, a jednocześnie mocno zaznacza swoją niezależność, co budzi uznanie - powiedział. - A wszyscy przecież wiemy, że dziedzina surowcowa jest jedną z kluczowych dla naszego kraju - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda ostrzega. “Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią”

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany