Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

PRZEWODÓW W ŻAŁOBIE

Andrzej Duda uda się do Przewodowa. To tam w wyniku wybuchu rakiety zginęło dwóch Polaków

2022-11-17 12:14

Andrzej Duda pojedzie w czwartek, 17 listopada do Przewodowa, gdzie we wtorek 15 listopada doszło do wybuchu, jaki najprawdopodobniej spowodowała rakieta ukraińskiej obrony powietrznej. Niestety, w wyniku eksplozji zginęło dwóch mężczyzn. Prezydent we wcześniejszych wypowiedziach dla mediów uspokajał, że "wybuch w Przewodowie nie był atakiem na Polskę" i że jest wysoce prawdopodobne, że doszło do nieszczęśliwego wypadku.

O wizycie Andrzeja Dudy w Przewodowie poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Andrzej Duda w czwartek złoży wizytę w Przewodowie, gdzie dwa dni wcześniej spadł pocisk i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski - przekazał Polskiej Agencji Prasowej. 

W wyniku wybuchu w Przewodowie zginęło dwóch Polaków. Pogrzeb będzie mieć charakter państwowy

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski) spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków.

Mężczyźni to dwaj pracownicy suszarni zbóż, w której doszło do wybuchu: 62-letni mieszkaniec Przewodowa i 60-latek z pobliskiej wsi Setniki. W całej gminie Dołhobyczów, gdzie leżą obie miejscowości, została wprowadzona czterodniowa żałoba. Starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk powiedziała PAP, że rodziny obu mężczyzn mogą liczyć na pomoc psychologiczną, prawną i finansową.

Pogrzeb mężczyzn będzie mieć charakter państwowy. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że uroczystości pogrzebowe planowane są na sobotę.

Wybuch w Przewodowie. Jaka była przyczyna eksplozji? 

Jak poinformował w środę, 16 listopada prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie to intencjonalny atak na Polskę i nie ma żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję, jest natomiast wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony powietrznej.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o eksplozji na terenie Polski, oświadczył, iż nie ma wątpliwości, "że to była nie nasza rakieta, albo nie nasze uderzenie rakietowe". Zaznaczył, że opiera się na raportach złożonych mu przez wojskowych. Zełenski oświadczył też, że jest przekonany, iż Ukraina powinna i będzie brać udział w śledztwie w tej sprawie.

Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby
Sonda
Czy wybuch w Przewodowie wywoła eskalację wojny, czy będzie pojedynczym incydentem?

Co robić podczas bombardowania lub ataku rakietowego?

Wojskowy radzi, jak się zachować. Posłuchaj!

Listen to "Jak się zachować podczas bombardowania? Polski żołnierz radzi, gdzie się ukryć! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.