Nowy minister w Kancelarii Prezydenta. Kim jest Jacek Siewiera?

i

Autor: Grzegorz Jakubowski/Twitter KPRP Nowy minister w Kancelarii Prezydenta. Kim jest Jacek Siewiera?

Nie milkną echa

Siewiera na kanwie tragedii w Przewodowie. "Trwają pracę nad ustawą o ochronie ludności"

2022-11-17 10:16

Szef BBN Jacek Siewiera odniósł się do tragedii w Przewodowie, w której życie straciło dwóch mężczyzn. - Cały materiał dowodowy, który został zgromadzony po stronie natowskiej, amerykańskiej i nasz, wskazuje, że mamy do czynienia z rakietą systemu S-300, wystrzeloną przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - stwierdził Jacek Siewiera.

Jacek Siewiera gościł w RMF FM. Rozmowa została zdominowana przez temat dotyczący śmierci dwóch mężczyzn, którzy stracili życie wskutek wybuchu rakiety w Przewodowie.

Prezydent Zełenski reprezentuje kraj, który toczy wojnę. Wojnę, która w ostatnich dniach miała najcięższy okres, jeśli chodzi o ataki i wykorzystanie środków napadu powietrznego, od początku jej wybuchu. To normalne, że w takich warunkach, pewne hipotezy, które wydają się oczywiste z punktu widzenia obrony państwa, wydają się oczywiste również dla głowy tego państwa - stwierdził szef BBN.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego siły NATO nie zestrzeliły rakiety. Ustosunkował się do tej kwestii także Siewiera.

- To rakieta środków obrony przeciwlotniczej. Rakieta, która, co do zasady, w poszukiwaniu celu wykonuje swoje zadanie, które nie ma charakteru ofensywnego. Nawet jeśli jest rejestrowana przez systemy radarowe, zakładamy, że będzie wykonywała swoje zadanie, czyli przechwytywanie środków napadu powietrznego nad terytorium Ukrainy. Czy doszło do awarii w samej rakiecie, czy do błędu przy wprowadzaniu danych - to jest przedmiotem pracy ekspertów - wyjaśnił szef BBN.

Wypadek na trasie prezydenckiej kolumny. Szef BBN reanimował jednego z rannych

Siewiera stwierdził, że nie ma państwa, które ma obronę lotniczą pokrywającą 100 proc. terytorium. - Rzeczywistość jest taka, że system obrony przeciwlotniczej jest. Ma wiele zaszłości postsowieckich, ale jest bardzo intensywnie modernizowany. Ten system obrony przeciwlotniczej, który jest budowany, jest bardzo nowoczesny i jest bardzo ambitnym celem - uspokajał Siewiera. Czym innym jest widzieć rakietę przechwytującą, a czym innym jest ją strącić - dodał.

W związku z tragedią w Przewodowie część społeczeństwa obawia się o życie i zdrowie. Szef BBN zapewnił, że trwają pracę nad ustawą, która w razie zagrożenia ma zapewnić Polakom i mieszkańcom Polski bezpieczeństwo.

- Trwają pracę nad ustawą o ochronie ludności, która daje narzędzia do tego, by tego typu środki jak schrony nie tylko inwentaryzować, ale rozbudowywać, inwestować w nie i przygotowywać na wszelki wypadek. Natomiast dziś wykonana jest praca dotycząca inwentaryzacji potencjalnych miejsc schronienia - oznajmił i dodał. - Prace w MSWiA w zakresie inwentaryzacji rozpoczęły się w kwietniu - odpowiedział Siewiera. Obrona cywilna została zaniedbana przez bardzo wiele lat, nie tylko w Polsce - przekazał Siewiera. 

P.SOLOCH: UKRAINA NIE BĘDZIE WSPÓŁGOSPODARZEM ŚLEDZTWA