Wyrzutnia rakiet Patriot

i

Autor: Morning Calm Weekly Newspaper Installation flickr.com Wyrzutnia rakiet Patriot

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie szkolenia Ukraińców z obsługi systemu Patriot

2023-01-10 18:58

W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu obrony powietrznej Patriot - poinformowała we wtorek stacja CNN, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą. Wojna na Ukrainie trwa już niemal rok. Choć Rosja zakładała szybki atak i zdobycie kraju, to tak się jednak nie dziej. Ukraińcy walczą o ojczyznę. Choć bezpośrednio żaden kraj w ten konflikt się nie angażuje, to pomoc nadchodzi z wielu państw. Teraz Ukraińcy mają szkolić się w USA z obsługi systemu Patriot.

Ukraińcy przeszkolą się  z obsługi Patriot

Szkolenie odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie, gdzie Amerykanie prowadzą szkolenia dla własnych żołnierzy z obsługi Patriotów. Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych USA i siedzibą szkoły artylerii polowej, która kształci żołnierzy od ponad wieku. "Oczekuje się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy - powiedziała Laura Cooper z ministerstwa obrony USA - Nie jestem w stanie podać konkretnych ram czasowych trwania szkolenia”.

W poniedziałek 9 stycznia 2023 roku rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają różne opcje przeprowadzenia szkolenia Ukraińców w zakresie obsługi systemu Patriot, "włączając potencjalne szkolenie tutaj w USA, za granicą lub połączenie obu opcji". USA dostarczą Ukrainie jedną baterię Patriot, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli zaangażowania i do ośmiu wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy, a ich szkolenie zajmuje kilka miesięcy. 

Wojna na Ukrainie trwa już niemal rok. W okresie zimowym sytuacja jest bardzo trudna. 

Sonda
Czy rakiety Patriot od Niemiec powinny zostać przekazane Ukrainie?
Gen. Leon Komornicki o ofercie Patriotów z Niemiec: "Rząd nie mógł tego poważnie potraktować czegoś, co jest niepoważne" [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany