Wyrzutnia rakiet Patriot

i

Autor: Morning Calm Weekly Newspaper Installation flickr.com Wyrzutnia rakiet Patriot

Niemcy

Przeniesienie systemu Patriot do Polski. Media donoszą o przygotowaniach Bundeswehry

2022-12-11 10:01

Jak dowiedziała się agencja dpa Bundeswehra rozpocznie w przyszłym tygodniu przygotowania do przeniesienia do Polski swojego systemu obrony powietrznej Patriot. We wtorek do Polski ma udać się zespół rozpoznawczy.

Wyrzutnie rakietowe Patriot. Czy system trafi do Polski?

Niemieccy żołnierze mają dokonać inspekcji przyszłych stanowisk dla systemu obrony przeciwlotniczej, a następnie przewieść tam trzy jednostki ogniowe. Ich celem jest ochrona infrastruktury krytycznej na wschodniej flance NATO, informuje dpa.

Po tym, jak w połowie listopada rakieta trafiła w polskie terytorium przy granicy z Ukrainą, rząd Niemiec zaoferował Polsce, partnerowi z NATO, baterie obrony powietrznej Patriot. Początkowo nie było na to zgody,strona polska zasugerowała, że lepiej byłoby przekazać systemy obrony powietrznej Ukrainie.

Reosrty Niemiec i Polski są "w intensywnym kontakcie"

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla "Welt am Sonntag" ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś powiedział, że w kwestii rozmieszczenia systemu Patriot w Polsce jest optymistą, zapewnił, że "nasze resorty obrony są w intensywnym kontakcie" i "decyzja zostanie wkrótce ogłoszona".

Sonda
Czy systemy Patriot trafią do Polski?
Prof. Antoni Dudek: "Polska jest opanowana przez kulturę przesady, a Kaczyński jej tworzeniu ma ogromne zasługi" [Express Biedrzyckiej]