Aleksander Kwaśniewski

i

Autor: Pawel Wodzynski/East News

Ma poparcie ambasadorów

Aleksander Kwaśniewski szefem NATO? PiS-owi może się to nie spodobać

2023-03-04 14:49

W związku ze zbliżającym się odejściem Jensa Stoltenberga ze stanowiska szefa NATO rozpoczęła się karuzela nazwisk, ale póki co wśród nich nie ma żadnego Polaka. Jednak trzech ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego stwierdziło, że poparłoby Aleksandra Kwaśniewskiego, gdyby Polska wysunęła jego kandydaturę. Jednak są spore wątpliwości wobec tego, czy obecny rząd poparłby byłego prezydenta RP.

Szykuje się zmiana na kluczowym stołku w NATO. Brakuje polskiego kandydata

Jens Stoltenberg powinien zakończyć swoją drugą kadencję rok temu, ale ze względu na trudną sytuację spowodowaną wojną na Ukrainie przedłużoną ją do końca września 2023 roku. Onet nie wyklucza, że ponownie zapadnie decyzja o przedłużeniu kadencji, niemniej pojawiają się spekulacje na temat nowych kandydatów na jego stołek.

Wśród nich wymienianie są nazwiska premier Litwy Ingridy Simonyte, premier Estonii Kai Kallas, prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej, jak i premiera Rumunii Kalusa Iohannisa, sekretarza Wielkiej Brytanii Benie Wallace'a, premiera Holandii Marku Rutte i wicepremiera Kanady Chrystii Fryland. Mówi się również o byłym premierze Wielkiej Brytanii Borisie Johnsonie, szefowej KE Ursuli von der Leyen, jednak na liście brakuje Polaka. Nie ma jednak wątpliwości, że obecny rząd ma duże ambicje w NATO i chciałby mieć swojego przedstawiciela na wysokim stanowisku.

Aleksander Kwaśniewski mógłby zyskać poparcie członków sojuszu. Pytanie, czy Polski rząd się na to odważy

Problem w tym, że kandydat powinien mieć poparcie zarówno ze strony Unii Europejskiej, jak i NATO. Obecnie polski rząd ma napięte relacje z UE i trudno wskazać w Zjednoczonej Prawicy odpowiedniego kandydata. Jak komentuje cytowany przez Wprost prof. Stanisław Koziej generał brygady w stanie spoczynku, trzech ambasadorów państw NATO stwierdziło, że mogłoby poprzeć Aleksandra Kwaśniewskiego, ale sami nie spodziewają się, że obecne władze poprą kandydaturę byłego prezydenta.

Aleksander Kwśniewski krytykuje premiera [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]
Sonda
Czy kandydatura Aleksandra Kwaśniewskiego na szefa NATO to dobry pomysł?
Listen on Spreaker.