Morawiecki o zamrożonych aktywach rosyjskich: na ich bazie powinien powstać fundusz na odbudowę Ukrainy

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Stopień alarmowy Brawo i Charlie w Polsce przedłużony do końca kwietnia. Co to znaczy?

2022-04-22 10:40

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP CHARLIE. Jak wynika z najnowszego rozporządzenia, oba alerty i związane z nimi działania służb będą obowiązywały do końca dnia 30 kwietnia. Co oznaczają alarmy CRP?

Stopnie alarmowe w Polsce do końca kwietnia

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Wprowadzone stopnie obowiązują na terytorium całego kraju do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59" - napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem stopnie alarmowe miały obowiązywać do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59. Co idzie za tą decyzją?

Stopnie CRP

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy. Ich nazwy pochodzą z alfabetu fonetycznego NATO, gdzie każdej literze alfabetu odpowiada ustalone słowo (w wojsku ma to na celu sprawną zrozumiałą komunikację radiową nawet pomimo zakłóceń).

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP

Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO-CRP zobowiązuje administrację publiczną do takich zadań jak:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE

Trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) można wprowadzić w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego m.in. w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej albo bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Charlie-CRP oznacza konieczność organizacji całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania danej organizacji oraz dokonania przeglądu zasobów zapasowych w razie konieczności ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku. Należy też przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku.

Sedno Sprawy - bp Jan Sobiło
Sonda
Czy myślałeś kiedyś o tym, by wstąpić do wojska?