Sarmat - czym jest rosyjska superbroń? Co to jest? Jak działa?

i

Autor: PAP/EPA Sarmat - czym jest rosyjska superbroń? Co to jest? Jak działa?

Sarmat - czym jest rosyjska superbroń? Co to jest? Jak działa?

2022-04-21 14:25

Władimir Putin próbuje różnych metod, żeby pokazać światu potęgę swojego mocarstwa i rosyjskich militariów. Jak poinformował w środę (20.04) Amerykański Departament Obrony, Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone o testowym wystrzeleniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat. Czym jest rosyjska super broń, której boi się świat? Jak działa rakieta RS-28 Sarmat nazywana potocznie "Szatanem II"?

Rakieta Sarmat. Rosjanie przeprowadzają testy i pokazują przewagę

Rakieta balistyczna Sarmat została wystrzelona była na północnym zachodzie Rosji i trafiła w cele na Kamczatce - tak wynika z informacji przekazanych przez agencję Reutera. Pentagon informuje, że była to "rutynowa" operacja niestanowiąca zagrożenia. Mimo to zastanawiającym jest fakt, że Putin zdecydował się na te testy akurat w czasie, kiedy na terenie Ukrainy toczy się wojna wywołana przez Rosjan.

Władimir Putin w rosyjskiej telewizji państwowej przekonywał, że nowy system "jest w stanie przezwyciężyć każdy z nowoczesnych środków obrony przeciwrakietowej". Nawet jeśli testy te nie mają wpływu na bezpieczeństwo innych krajów, to ewidentnie miał to być jednoznaczny znak dla Zachodu, że Rosja ma w zanadrzu zaawansowaną broń i będzie mogła ją wykorzystać.

- Nie ma odpowiedników na całym świecie i minie wiele czasu, nim będzie mieć - przekonywał przywódca Rosji. - Ta unikatowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych, zapewni bezpieczeństwo Rosji przed zagrożeniem zewnętrznym i da do myślenia tym, którzy pod wpływem agresywnej retoryki próbują zastraszyć nasz kraj - dodał.

Czym jest broń Sarmat?

Jest to pocisk balistyczny RS-28 Sarmat, który zdaniem Moskwy daje jej przewagę nad Stanami Zjednoczonymi w ewentualnej wojnie jądrowej. Rakieta Sarmat jest jedną z sześciu nowych rosyjskich broni strategicznych ujawnionych przez prezydenta Rosji Władimira Putina w marcu 2018 roku.

Sarmat ma być następcą radzieckich ciężkich rakiet międzykontynentalnych R-36 Wojewoda (według nomenklatury NATO: SS-18 Satan) - obecnie największych na świecie w tej klasie.

Nowe pociski mają trafić do rosyjskich Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego jesienią tego roku - przekazał dyrektor agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin, cytowany przez agencję TASS.

Jak działa Sarmat?

Ciężka międzykontynentalna rakieta RS-28 Sarmat opracowana przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew napędzana jest paliwem płynnym. Jak informuje dowództwo wojsk rakietowych, nowy pocisk waży aż 208 ton i podczas testów trafił w cel oddalony aż o 5,6 tys. km. Broń Sarmat może przenosić naraz 10 głowic jądrowych o mocy 750 kiloton każda.

Zobacz zdjęcia potężnej broni Rosjan.

Express Biedrzyckiej 21.04 (Gabriela Morawska-Stanecka, gen. Bogusław Pacek, Paweł Kowal) Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz
Sonda
Czy boisz się, że Rosja zaatakuje Polskę?