Według dziennika prezydent Andrzej Duda opowiada się za zmianą w konstytucji wprowadzającą prawną ochronę ojcostwa. Wskazuje na to odpowiedź z jego kancelarii na oświadczenie grupy senatorów, którzy zaapelowali, aby termin "ojcostwa" uwzględnić w Konstytucji. W odpowiedzi do nich prezydencki minister Paweł Mucha odpisał: - Kwestia rozszerzenia katalogu wartości uwzględnianych bezpośrednio w art. 18 Konstytucji ("małżeństwo", "rodzina", "macierzyństwo" i "rodzicielstwo") o "ojcostwo" była podnoszona także w trakcie spotkań regionalnych i eksperckich prowadzonych w ramach kampanii (...). Zapewniam, że omawiane zagadnienie jest obecnie jedną z najgłębiej analizowanych spraw w Kancelarii Prezydenta RP pod kątem opracowania zestawu pytań referendalnych, a w przyszłości także dokonania zmian w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Warto przytoczyć artykuł 18. konstytucji. Brzmi on: - Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
W rozmowie z "Rzeczpospolitą" poseł PiS, Antoni Szymański stwierdził, że ojcostwo jest "ważne i niezastąpione, niestety, przeżywa obecnie kryzys". Zapis o ochronie konstytucyjnej miałby być "ważnym gestem symbolicznym i pedagogicznym", ale miałby też wpływać na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub wymuszać dalsze zmiany w prawie.
W internecie trwa tymczasem zbiórka podpisów w tej sprawie:
Art. 18 #Konstytucja „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, ojcostwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.” PODPISZ: https://t.co/Nj4LJ304af pic.twitter.com/DqFi6AgQTu
— Opieka Naprzemienna (@ONaprzemienna) 10 kwietnia 2018
Zobacz także: Marsz Żywych w Auschwitz. Duda załagodzi napięte relacje z Izraelem?