Drogie leki

i

Autor: Shutterstock Drogie leki

Rząd zajmuje się ustawą refundacyjną

Zmiany na liście 75 plus! Może być mniej darmowych leków dla seniorów

2023-04-12 5:10

Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucję w refundacji leków, a jedna ze zmian dotyka listy darmowych Leków 75 plus i Ciąża plus. W projekcie przygotowanej ustawy zapisano, że preferowane będą na niej polskie leki. Problem w tym, że 80 procent listy stanowią leki zagraniczne. – Zmiana jest ryzykowna, bo leków zagranicznych nie da się zastąpić – ostrzega Irena Rej z Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Preferowane będą leki polskie

Do Kancelarii Premiera trafił projekt nowej ustawy refundacyjnej. Izba Gospodarcza Farmacja Polska ostrzega przed jednym z jej zapisów: resort zdrowia chce połączyć listy darmowych leków 75 plus i Ciąża plus i wprowadzić preferencje dla leków polskich. – Dopiero gdy krajowe leki nie zaspokoją potrzeb pacjentów, na listę dopuszczone będą leki zagraniczne – tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Bezpłatne leki już od 70 roku życia. Rząd obniży granicę wieku we flagowym programie

Leki 75 ze niezrozumiałą zmianą

Według Ireny Rej, prezes Farmacji Polskiej, przez tę zmianę część z 2500 leków może wypaść z listy, bowiem 80 proc. z nich to produkty zagraniczne. - Jeśli zaś leki zagraniczne wrócą na listę, to cała zmiana jest niezrozumiała. To kwadratura koła. Wkrótce przedstawimy ministerstwu raport o negatywnych skutkach ustawy i mam nadzieję, że rząd wycofa szkodliwy zapis. On jest korzystny dla członków naszej izby, ale nie dla odbiorców ich produktów, czyli dla pacjentów 75 plus – dodaje Irena Rej.

Jest decyzja w sprawie 14. emerytury. Coraz większa szansa na wypłatę w sierpniu

Ustaw refundacyjną rozpatrzy Sejm

Jeśli jednak rząd nie cofnie zmiany, mogą to zrobić jeszcze posłowie. – Kiedy projekt ustawy dotrze do Sejmu, będę starał się szukać rozwiązań jak najlepszych dla pacjentów. Zrobimy wszystko, żeby emeryci nie byli stratni – deklaruje poseł PiS Tomasz Latos (59 l.), szef sejmowej Komisji Zdrowia.

"Wieczorny Express". Zbigniew Ziobro
Sonda
Czy emeryci 70 plus powinni otrzymywać darmowe leki?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają