Szewach Weiss nie żyje

i

Autor: Piotr Grzybowski Szewach Weiss nie żyje

Informacja o śmierci

Zmarł Szewach Weiss. Były przewodniczący Knesetu oraz ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

2023-02-04 13:55

Ambasada Polski w Izraelu w oparciu o informacje portalu Haaretz, poinformowała o śmierci Szewacha Weissa. Były przewodniczący Knesetu oraz ambasador Izraela w Polsce zmarł w wieku 87 lat.

W piątek 3 lutego 2023 roku w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu. 

Szewach Weiss nie żyje

Szewach Weiss był izraelskim politologiem, politykiem i dyplomatą, profesorem nauk politycznych. Pełnił funkcję posła do Knesetu w latach 1981–1999 a także przewodniczącego w latach 1992–1996. W latach 2001–2003 sprawował urząd ambasadora Izraela w Polsce. Kawaler Orderu Orła Białego.

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego.

Od 2000 był Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem. Jednocześnie gościnnie prowadził wykłady na temat historii i polityki Izraela na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był autorem kilkudziesięciu książek: dla dzieci, z dziedziny nauk politycznych, na temat zarządu miejskiego oraz Holocaustu.

Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się w niedzielę 5 lutego 2023 roku w Jerozolimie - poinformował izraelski dziennik "Haarec".

Prezydent Andrzej Duda o śmierci Szewacha Weissa

Informację o śmierci Szewacha Weissa przekazał również Andrzej Duda za pośrednictwem Twittera.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P." - napisał prezydent.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany