Wspólne działania mają obejmować szeroki wachlarz tematów: od cyfryzacji systemów zdrowotnych i zapobiegania chorobom niezakaźnym, przez niedobory kadry medycznej i zdrowe starzenie się, aż po zdrowie kobiet, dzieci i mieszkańców terenów wiejskich. Porozumienie ma również objąć współpracę w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, reagowania kryzysowego oraz skutków zmian klimatycznych dla zdrowia publicznego.
– Władze lokalne odgrywają kluczową rolę w realizacji celów WHO, dlatego nasza rozmowa była konkretna i owocna – powiedział Piotr Całbecki, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego i przewodniczący komisji NAT. – Uzgodniliśmy ramy przyszłej współpracy, mając na uwadze zdrowie publiczne, w tym szczególnie kwestie dotyczące zdrowia kobiet i dzieci – dodał.
Zdrowie ponad sloganami. Europa zderza się z realiami
Komitet Regionów przypomniał, że ochrona zdrowia nie jest marginesem wspólnej Europy, lecz jej kręgosłupem. Jak zaznaczono w oficjalnym stanowisku, „budowanie coraz ściślejszej i bardziej wzajemnie wspierającej się unii między narodami Europy nie może zostać osiągnięte bez ochrony zdrowia ludzkiego – i to na wszystkich poziomach zarządzania”.
Justyna Klimasara odpowiada na insynuacje. Dostało się Żukowskiej
Kierowana przez Całbeckiego komisja NAT uznała odporność zdrowotną za jeden z dwóch głównych priorytetów politycznych na 2025 rok. To odpowiedź na rosnące problemy z dostępnością do usług medycznych, deficytem personelu i zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem infrastruktury zdrowotnej.
– Europejczycy nie chcą abstrakcyjnych terminów. Chcą móc kupić lek w lokalnej aptece, spotkać się z lekarzem, gdy są chorzy, i mieć pewność, że ich dane medyczne są chronione. Chcą mieć nadzieję na terapię chorób dziś uznawanych za nieuleczalne – zaznaczył KR.
Gdzie kończy się zdrowie, zaczyna polityka
Komitet odniósł się również do rosnących napięć wokół zmian w budżecie UE. W tym przesunięć funduszy z polityki spójności na potrzeby obronności i konkurencyjności. To zdaniem samorządowców, ryzykowny kierunek.
– „Konkurencyjność” może być hasłem tej kadencji Komisji Europejskiej, ale obywatele nie żyją hasłami. Chcą realnych usług – dostępnych, jakościowych, bezpiecznych – podkreśla komunikat.
Piotr Całbecki nie krył rozczarowania przesuwaniem środków z polityk społecznych na zbrojenia:
– Jako przewodniczący NAT potępiam odbieranie funduszy UE przeznaczonych na zdrowie, spójność i rozwój obszarów wiejskich na rzecz zakupu sprzętu wojskowego. Unia Europejska musi pozostać projektem pokojowym – podsumował.
Porozumienie z WHO może stać się punktem zwrotnym – nie tylko w europejskiej polityce zdrowotnej, ale także w budowaniu nowego kontraktu z obywatelami: takiego, który opiera się nie na abstrakcyjnych ideach, lecz na codziennym doświadczeniu bezpieczeństwa, opieki i zaufania.
Poniżej galeria zdjęć: Duda razem z Nawrockim odwiedzili Toruń. Szczególny cel podróży --


- JARUZELSKI NIE BYŁ ZBRODNIARZEM | ALFABET MILLERA
- TYLKO WAŁĘSA WIE, CZY BYŁ AGENTEM | ALFABET MILLERA
- PALIKOT NIE POWIEDZIAŁ OSTATNIEGO SŁOWA | ALFABET MILLERA
- PREZYDENT DUDA ZROBIŁ Z SIEBIE POŚMIEWISKO | ALFABET MILLERA
- TO ZNISZCZYŁO MOJĄ PRZYJAŹŃ Z KWAŚNIEWSKIM | ALFABET MILLERA
- HELIKOPTER RUNĄŁ NA ZIEMIĘ. MOGŁEM ZGINĄĆ | ALFABET MILLERA
- POLSKA I UKRAINA MAJĄ RÓŻNE INTERESY | ALFABET MILLERA
- ZIOBRO PRZEŚLADOWAŁ MNIE I MOJĄ RODZINĘ | ALFABET MILLERA
- ŚMIERĆ ANDRZEJA LEPPERA POZOSTAJE NIEWYJAŚNIONA | ALFABET MILLERA