Zdradzał tajemnice rosyjskiemu wywiadowi? Jest akt oskarżenia dla ujętego szpiega

2018-09-06 11:31
Prokuratura krajowa
Autor: Marek Kudelski/Super Express Prokuratura krajowa

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w marcu Marka W., którego podejrzewano o szpiegowanie na rzecz Rosji. Mężczyznę, który był zatrudniony w Ministerstwie Gospodarki, umieszczono w areszcie. Miał on utrzymywać kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywać im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji. W czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała, że zakończyła już śledztwo w tej sprawie i przesłała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko oskarżonemu.

Maciej Wąsik, zastępca Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora ds. służb specjalnych po zatrzymaniu mężczyzny pisał na Twitterze: - ABW zatrzymało urzędnika z jednego z resortów gospodarczych, który przekazywał informacje służbom rosyjskim na temat polityki polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Postawiono mu zarzut szpiegostwa, trafił do aresztu.

Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. Z materiałów ABW wynika, że utrzymywał on kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im m.in. informacje dotyczące planowanych działań rządu polskiego wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

W czwartek 6 września Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie poinformował o zakończeniu śledztwa w tej sprawie i skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Markowi W. Został on oskarżony o branie udziału w latach 2014-2016 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach działalność szpiegowskiej oskarżony miał przekazywać wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwa Gospodarki.

Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE