Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Pacjenci muszą płacić 100 proc. ceny

Zaskakujące zmiany na liście leków refundowanych. Ubywa leków dla seniorów

2023-05-05 5:05

Ministerstwo Zdrowia refunduje coraz więcej innowacyjnych, drogich leków, co jest korzystne dla pacjentów. Jednocześnie z refundacji wychodzą starsze, popularne leki np. na choroby serca i nadciśnienie. - Ich producentom refundacja przestaje się opłacać – tłumaczy Krzysztof Kopeć, szef Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Zjawisko to jest niebezpieczne dla chorych.

Pacjenci muszą zapłacić 100 proc. ceny

Większość popularnych leków jest refundowanych, czyli Ministerstwo Zdrowia pokrywa część ich ceny, a pozostała część płacimy w aptece. Producenci leków cyklicznie negocjują z resortem stawki za refundację i decydują, czy chcą utrzymywać swój lek na liście refundacyjnej.

Zapytali Polaków, czy zgodzą się na wyższy wiek emerytalny, jeśli dostaną wyższe świadczenia

Z raportu firmy IQVIA wynika, że od wielu lat na listę trafia coraz mniej leków generycznych (takich, których ochrona patentowa już wygasła), a wiele innych leków opuszcza refundację. - Najgorszy był rok 2019, kiedy na listę trafiło 308 leków, a aż 436 z niej ubyło. Powodem jest niska opłacalność obecności na polskim rynku, gdyż ministerstwo wywiera presję cenową - tłumaczy Krzysztof Kopeć, szef PZPPF.

Mały wybór, większe ryzyko dla zdrowia

Z listy refundacyjnej szybko ubywa leków m.in. na nadciśnienie (z walsartanem) czy na reflusk (z pantoprazolem).

 - Jest to zjawisko groźne dla pacjentów, bo zamiast np. pięciu leków do wyboru, w refundacji zostaje tylko jeden, np. z Chin – dodaje prezes Kopeć i apeluje do ministerstwa zdrowia o nowe zasady refundacji, które umożliwią np. waloryzację cen.

Lekarz nie zoperował pacjenta, bo go hejtował w sieci. Co na to prawo?

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na nasze pytanie, informuje, że nie planuje zmieniać zasad refundacji i podkreśla, że producenci leków mogą składać wnioski o podwyższenie ceny.

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław Flis
Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?