Zasiłek pogrzebowy

i

Autor: Shutterstock

4000 zł to za mało!

Wiemy, ile może wynieść zasiłek pogrzebowy od stycznia 2023! Rząd szykuje zmiany

Zasiłek pogrzebowy ma być podwyższony! Koszty pogrzebu rosną w szybkim tempie, ale kwota zasiłku pogrzebowego jest taka sama od 2011 roku i wynosi 4000 zł. Po wielu latach apeli o podwyżkę świadczenia, wreszcie pojawia się na to szansa. Rząd rozważa zwiększenie zasiłku do 5000 zł.

Zasiłek pogrzebowy jest za niski. Ile powinien wynosić? Mowa nawet o 12 tys. zł

Drożyzna dokucza wszystkim, także osobom, które muszą pokryć kosztu pochówku najbliższej osoby. Koszty pogrzebu rosną od dawna, ale wypłacany przez ZUS zasiłek pogrzebowy jest taki sam od 11 lat. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od kilku lat domaga się podwyższenia zasiłku, gdyż najuboższych Polaków nie stać na usługi pogrzebowe. Związkowcy postulowali ostatnio wysoką podwyżkę - do 12 000 zł. Przedstawiciele branży pogrzebowej z którymi rozmawialiśmy, mówili, że tak wysoka podwyżka jest mało realna realna i zaproponowali aby zasiłek wzrósł do 8000 zł.

Ponad połowa Polaków uważa, że sytuacja gospodarcza jest zła

Zasiłek pogrzebowy 2023 - ile wyniesie? Nawet 1000 zł podwyżki

Okazuje się, że na tak duże kwoty nie ma szans, ale mamy dobrą wiadomość, bo rząd zgodził się podwyższyć zasiłek pogrzebowy. - Pracujemy nad podwyższeniem świadczenia, aby urealnić jego stawkę w stosunku do kosztów pochówku – powiedział nam anonimowy przedstawiciel rządu Zjednoczonej Prawicy. - Chcemy, aby wyniósł 5000 zł – dodaje nasz informator. Podwyżka może zacząć obowiązywać najwcześniej od stycznia 2023 roku. Rząd musi wcześniej znaleźć na ten cel środki w przyszłorocznym budżecie, co jest skomplikowane ze względu na trudną sytuację gospodarczą. 

Czytaj także: Wojna o zasiłek pogrzebowy. Czy dzisiejsze świadczenie wystarczy na zorganizowanie pogrzebu?

Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Leszek Miller o demokracji w Polsce: "Ledwie zipie"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany