Zasiłek pogrzebowy

i

Autor: Shutterstock

Działacze OPZZ apelują

Wojna o zasiłek pogrzebowy. Czy dzisiejsze świadczenie wystarczy na zorganizowanie pogrzebu?

Po apelach związkowców z OPZZ, rząd obiecuje zwiększyć zasiłek pogrzebowy! Aktualnie wynosi on 4000 zł. – Rozważamy podniesienie go do 4500 zł – powiedział „Super Expressowi“ Stanisław Szwed (67 l.), wiceminister rodziny i polityki społecznej. – To nas nie satysfakcjonuje. Podtrzymujemy postulat zasiłku wysokości 200 proc. średniego wynagrodzenia – odpowiada strona społeczna.

Ile w 2022 roku wynosi zasiłek pogrzebowy?

Wysokość zasiłku pogrzebowego została zamrożona w marcu 2011 r. Od tamtej pory za pochówek bliskiej osoby dostajemy z ZUS 4000 zł. Związkowcy z OPZZ od kilku lat domagają się od rządu, aby zwiększył kwotę zasiłku, bo przecież wzrosły koszty przygotowania pogrzebu i wiele osób musi się zadłużać, aby pochować członków rodziny. Okazuje się, że apele zostały wysłuchane, bo jest plan zwiększenia świadczenia. – Rozważamy podwyższenie zasiłku pogrzebowego do 4500 zł – ujawnił „Super Expressowi“ wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jednak takie zapowiedzi nie do końca przekonują związkowców, którzy chcą, by zasiłek pogrzebowy był obliczany, tak jak dawniej. 

Niezapomniani na targach pogrzebowych NecroExpo

Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy

OPZZ jeszcze w lipcu tego roku w piśmie do ministerstwa apelowało do przywrócenia dawnego sposobu obliczania zasiłku pogrzebowego, aby miał wartość dwóch przeciętnych płac. Biorąc pod uwagę aktualne wynagrodzenia, zasiłek powinien wynieść 12 tys. zł. To pokryłoby koszty pochówku zmarłego, które aktualnie trzeba ponosić. 

Działacze OPZZ chcą wyższego zasiłku pogrzebowego. Żądają zasiłku wysokości 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Co strona społeczna myśli o propozycji rządu? – Decyzja o podwyżce to krok w dobrym kierunku, ale 4500 zł zdecydowanie nas nie satysfakcjonuje. Koszt pochowania zmarłego to minimum 6,6 tys. zł. Oczekujemy powrotu do zasiłku wysokości 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia – powiedział nam Sebastian Koćwin (37 l.), wiceszef OPZZ.

Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?