Paweł Szopa domagał się listu żelaznego. Znamy decyzję sadu

i

Autor: Google Street View, KSP

Prawo

Zamiast listu żelaznego, czerwona nota. Paweł Szopa twórca marki Red is Bad ścigany przez Interpol

2024-10-10 16:11

Jest czerwona nota Interpolu za biznesmenem Pawłem Szopą, twórcą marki Red is Bad. Przedsiębiorca jest jednym z podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Paweł Szopa ma zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Obecnie nie wiadomo gdzie przebywa poszukiwany.

Teraz Szopa będzie ścigany w dwustu państwach jako niebezpieczny przestępca

Wniosek do Interpolu o wydanie czerwonej noty w sprawie Pawła Szopy złożyli śledczy ze śląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Czerwona nota ma szczególny priorytet i oznacza, że poszukiwanego należy uznać za niebezpiecznego przestępcę. Służby, które namierzą taką osobę, mają obowiązek ją aresztować i wydać państwu, które o takie poszukiwania wnioskowało. List gończy za przedsiębniorcą trafi teraz do systemów komputerowych służb we wszystkich blisko dwustu państwach zrzeszonych w Interpolu. 

Jego obrońcy starali się o wystawienie listu żelaznego.  Jest to specjalny dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z wolnej stopy.  Sąd nie uwzględnił tego wniosku. Ostatnie doniesienia mówiły, że Szopa przebywa w Ameryce Południowej. 

Paweł Szopa miał dostarczyć do Polski agregaty prądotwórcze z Chin, za które Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kupiła za 69 milionów zł. Twórca marki "Red is bad" z kolei miał je sprzedawać za 351 milionów zł.

Shorts Biedrzycka x SĘDZIA

QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL

Pytanie 1 z 15
Ile było województw w latach 1975 -1998?
QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL