wybory

i

Autor: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Namawiają do poprawy

Zagraniczni europosłowie wizytowali Polskę. Liczne uwagi i zastrzeżenia do uczciwości wyborów!

2023-09-29 11:52

We wtorek i środę członkowie pięcioosobowej grupy z Parlamentu Europejskiego przebywali w Polsce z tzw. przedwyborczą delegacją. Poprzedza ona misję obserwacyjną Zgromadzenia, która odwiedzi nasz kraj w czasie wyborów. Jak się okazuje, europejscy parlamentarzyści są zaniepokojeni. mając liczne uwagi dotyczące kampanii oraz procedur wyborczych! Ponadto mają oni nalegać na naprawienie tego, co jeszcze można zmienić przed samym aktem głosowania! O co dokładnie im chodzi?

W trakcie wizyty w Polsce członkowie delegacji spotkali się m.in. z prezydencką minister Małgorzatą Paprocką, przedstawicielami organizacji prawniczych, obywatelskich, odwiedzili także Państwową Komisję Wyborczą. Jak informuje rmf24.pl, europarlamentarzyści w wydanym po powrocie raporcie wyrazili szereg obaw, dotyczących publicznego zaufania do uczciwości procesu wyborczego w Polsce. Co konkretnie budzi ich największe obawy?

Zobacz: Kandydatka PiS zaniemówiła! Zapis audycji hitem w sieci, co jej się stało?!

Wizytujący podkreślili obawy, związane z jednoczesnym przeprowadzeniem referendum i wyborów parlamentarnych. Według ich rozmówców miało to na celu obejście przepisów dotyczących finansowania kampanii. Delegacja jest też zaniepokojona tym, że pytania referendalne sformułowane zostały w sposób sugerujący odpowiedzi. Uznano też, że wynikające z polskich przepisów wyborczych zobowiązanie wyborców do jawnej odmowy wzięcia karty do głosowania w referendum można uznać za zagrożenie zasady tajności głosowania dla tych, którzy chcą wziąć udział tylko w jednym bądź dwóch z trzech głosowań.

Sprawdź: Czy Polacy chcą debaty Tuska i Kaczyńskiego? Ten wynik da do myślenia prezesowi PiS

Ponadto delegacja wyraziła obawy dotyczące kwestionowania przez Polskę uprawnień kluczowych sądów krajowych i zagranicznych, a także nieuznawanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za prawnie ustanowiony sąd Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych polskiego Sądu Najwyższego. Czynniki te mogą prowadzić do niepewności w przypadku zakwestionowania wyników wyborów. Są też rozczarowani tym, że parlament nie dostosował liczby mandatów w okręgach wyborczych do zmieniającego się poziomu zaludnienia, co zgodnie z prawem proponowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Uwagę członków delegacji zwróciły jednak obawy niektórych rozmówców dotyczące niezrównoważonego przekazu w mediach publicznych. Delegacja odnotowała też obawy zacierania granicy między działalnością państwową i partyjną przez partie polityczne oraz braku pełnej przejrzystości finansowania kampanii.

Przeczytaj: Wyniki wyborów 2023. Kto będzie rządzić Polską? Najnowsze sondaże, przewidywania

Członkowie delegacji mają świadomość, że rozwiązanie wielu z tych kwestii przed dniem wyborów jest niemożliwe, zdecydowanie jednak nalegają na podjęcie działań w tych, które można jeszcze naprawić.

Quiz Sprawdź swoją wiedzę na temat PiS!
Pytanie 1 z 14
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?
Najważniejsze wybory. Debata - Kompilacja (24.09.2023)
Nasi Partnerzy polecają